Manifest

AfryKamera

AfryKamera 2022 jest pod wieloma względami wyjątkowa. Już po raz 17-ty spotykamy się z miłośnikami kina afrykańskiego. Dla nas to jednocześnie czas przemiany festiwalu, która wiąże się z dużymi zmianami w zespole i oddaniem imprezy w nowe ręce.

 

AfryKamera w tym roku zmienia się, rozwija i nawiązuje do przyszłości, stąd tegoroczny plakat festiwalu, który tak jak całe wydarzenie, nawiązuje do afrofuturyzmu. Motyw graficzny autorstwa Honoraty Karapudy przy wsparciu niezwykłych afrykańskich artystów przeniesie nas w świat nieoczywisty i zagadkowy.

 

Afrofuturyzm, którym się w tym roku kierujemy, to filozofia, artyzm i praktyka twórcza w jednym. Łączy ze sobą elementy science-fiction, historię i fantastykę z afrykańską estetyką i kulturą afrykańskiej diaspory. Najprościej mówiąc to twórczość czarnych artystek i artystów, opowiadających o swojej przyszłości na swoich zasadach.

 

Tegoroczna edycja festiwalu to kino artystyczne i gatunkowe, a także spotkania z gośćmi i energetyczne koncerty. AfryKamera 2022 pogłębi nacisk na jakość, zmniejszając liczbę pokazywanych pozycji, a zwiększając nacisk na ekspozycję kluczowych tytułów.

 

Wydarzenie otwieramy 22 września 2022 imprezą BEFOR AfryKamera, podczas której pokażemy film afrofuturystyczny Space is the Place / Kosmos jest sztos, reż. John Coney z 1974 roku. Specjalny, darmowy pokaz będzie przedsmakiem Festiwalu i zaproszeniem w wyjątkową podróż, która rozpocznie się 30 września 2022. Po filmie otaczać nas będzie muzyka, sztuka i taniec.

 

Festiwal otwieramy muzycznie! Afrykańskie brzmienia będą towarzyszyć nam zarówno w salach kinowych, jak i podczas koncertu AFreaks by AfryKamera – to nowy format, który od teraz będzie związany z muzyczną częścią wydarzenia. Podczas koncertu udamy się w dźwiękową podróż po mieszance afrykańskich rytmów, odkrywając futurystyczne inspiracje w obszarze muzyki.

 

Następnie motyw afrofuturyzmu pojawi się w salach kinowych. W tym roku, jak zawsze, bogactwo urodzaju i same wyśmienite tytuły, które będą skupione wokół dwóch wątków przewodnich:

* Korzenie muzyki – spojrzenie na muzykę afrykańską i jej rozwój przez lata 60-te. Zobaczymy dokumenty, prezentujące przełomowe znaczenie takich nurtów jak: afrobeat, rumba czy morna, poprzez przedstawienie największych gwiazd minionych dekad. Tą drogą dojdziemy do muzyki współczesnej i pokażemy, jak energiczna i innowacyjna jest afrykańska scena muzyczna;

* Africa mon amour – miłosne spojrzenie na kontynent. Dotkniemy kwestii samej miłości między ludźmi, ale i do kontynentu, kraju i społeczności. W tym cyklu pojawi się, m. in. najlepszy film roku w Afryce „Żona grabarza” Khadara Ayderusa Ahmeda (Somalia) czy afrykańska odpowiedź na klasykę kina azjatyckiego „Spragnieni miłości”, czyli „Tug of War” Amila Shivji (Zanzibar / Tanzania).

 

Poza tym planujemy pokazy filmów będących niezwykle na czasie, np. wybitny imigracyjny dramat z Serbii „As Far As I Can Walk” Stefana Arsenijevića – zwycięzcę Karlowych Warów z 2021 roku. To niezwykła opowieści, nawiązująca do serbskiego epickiego poematu Strahinja Banović i kreująca go na współczesną przypowieść o losie migrantów z Afryki.

0
EDYCJA
0
TYS.
WIDZÓW
0
filmów
0
dni

Poprzednie edycje

plakat_festiwalowy_afrykamera_2022

ekologia

Ekologiczny festiwal filmowy? Czy to możliwe?

Od kilku lat hasło #ClimateMatters (klimat ma znaczenie) ma dla nas ogromne znaczenie. Staramy się edukować siebie i odbiorców odnośnie wpływu naszych działań na środowisko, stąd wykorzystanie hasła #IMatter (ja/moje działania mają znaczenie).

Podczas festiwalu redukujemy do minimum wszelkie nieśrodowiskowe działania: transport przy użyciu samochodów elektrycznych lub pociągiem, ograniczamy do minimum materiały drukowane, przenosimy większość promocji do Internetu, zapewnianymy pro-środowiskowy catering (wegetariański/wegański), itp.

Jako pierwsi wyprodukowaliśmy identyfikatory z papieru roślinnego, który w swojej strukturze ma nasiona. Ekologiczny identyfikator można zasadzić na trawniku, pod krzakiem, w ogródku czy w lesie. Do czego zachęcamy wszystkich #zasadźznamiKWIATY

Facebook
YouTube
Instagram