Zwycięzcy 17. AfryKamery!


9 października 2022 r. zakończyła się warszawska odsłona festiwalu filmowego AfryKamera. Podczas tegorocznej edycji jury i widzowie wyróżnili filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.

Podczas 17. AfryKamery jury i widzowie obejrzeli 33 filmy, aby następnie wyłonić spośród nich najlepszą fabułę, dokument i krótki metraż.

Jury filmów krótkometrażowych pod przewodnictwem Wiktora Bagińskiego, jak i publiczność wybrało film „NIESKAZITELNA/ FLAWLESS” w reż. Anaïs Lonkeu.

Mała dziewczynka Laura wierzy, że jeśli czarny coś zepsuje, to znika. Tak stało się z jej ulubionym prezenterem telewizyjnym. Strach powoduje, że Laura nie może poradzić sobie z nauką i odpowiadaniem przy tablicy przed całą klasą. Wskutek bycia niedoskonałą pewnego dnia znika…

Reżyserka filmu osobiście podziękowała za nagrodę podczas Gali Zamknięcia Festiwalu. Nagrodzony tytuł wraz z wybranymi produkcjami z tegorocznego repertuaru od 22 października można oglądać na platformie vod.warszawa.pl


Plebiscyt publiczności wygrała animacja NAYOLA reż. José Miguel Ribeiro.

Debiutancka animacja reżysera została oparta na opowiadaniu “Black Box” autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia: babci Leleny, jej córki Nayoli i jej wnuczki Yary, na których kilkudziesięcioletnia wojna w Angoli odcisnęła swe piętno. Nayola brała udział w krwawej wojnie, która zabrała jej męża, którego przez całe lata bezskutecznie poszukuje. Lelena straciła w wojnie męża i córkę, która na wiele lat przepadła i nawet później nie była w stanie powrócić do domu. I w końcu Yara, niepokorna nastolatka i raperka tworząca antysystemowe teksty, która w konflikcie zbrojnym straciła rodziców i jest wychowywana przez babcię. Bardzo ważny i trudny, wizualnie znakomicie zrealizowany film animowany, przypominający nam o wyniszczającej sile, której niestety wciąż jesteśmy świadkami i uczestnikami.

Plebiscyt publiczności w kategorii film dokumentalny wygrał film ZASADY RUMBY, NOWE GENEALOGIE / RUMBA RULES, NEW GENEALOGIES”, reż. David Nadeau-Bernatchez, Sammy Baloji, Kiripi Katembo-Siku.

Dokument Davida Nadeau-Bernatcheza i Sammy’ego Baloji oferuje przyjemne i szorstkie zarazem spojrzenie na muzyczną scenę Kinszasy. Dzięki filmowi poznajemy historię zespołu Brigade Sarbati Orchestra, przenikamy w głąb świata Orkiestry, poznajemy sylwetki jej artystów i obserwujemy, jak przez lata kształtowali swój warsztat muzyczny. Podglądamy ich codzienne życie, pracę w studiu, na próbach i w trakcie koncertów. Obserwujemy tytaniczną pracę włożoną w tworzenie nowych kompozycji w myśl zasady: nie ważne, ile potu wypłynie z perkusisty, liczy się tylko to, czy dobrze czuje on rytm. Muzyka jest dla nich siłą łączącą, generowaną przez kreatywność i surową energię.

Facebook
YouTube
Instagram