Pokaz wystawy „Cichy Rasizm”


Wystawa z przyczyn technicznych nie mogła odbyć się fizycznie w Pałacu Kultury i Nauki podczas Festiwalu @AfryKamera, dlatego zapraszamy wszystkich na pokaz fotografii Julii Klewaniec połączony ze spotkaniem i rozmową z autorką oraz bohaterami projektu.

Wtorek 04.10. o godz. 16:30 w Kinotece! WSTĘP WOLNY!

Projekt zwraca uwagę na zjawisko „cichego rasizmu” występującego we współczesnym polskim społeczeństwie. Język ewoluuje, podąża za rozwojem cywilizacji i kultury. Rasizm symbolizuje w Polsce powszechnie używane słowo M w mowie potocznej, utarte kulturowo, które jest jedynym funkcjonującym określeniem czarnych osób do początku XXI wieku i nadal używanym.
Przez lata i pokolenia słowo to było używane, a społeczeństwo zostało z nim wychowane. „Ciemno jak w dupie u M”, „M zrobił swoje, M może odejść”, “Pracować jak M”, to określenia, które można usłyszeć na ulicach i w domach.
Projekt skupia się na procesie zmiany znaczenia rzeczownika M w Polsce, jego konotacjach, miejscu w kulturze oraz przygląda się agresji, którą potęguje i manipuluje kontekstem. Język jest odwzorowaniem rzeczywistości i zmieni się tylko wtedy, gdy zmienią się ci, którzy go używają. Cichy rasizm jest głosem pokolenia, które chce tej zmiany.
O autorce:
Julia Klewaniec (ur. 1996) – fotografka, animatorka kultury. Absolwentka Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Współtworzy z grupą fotografów Fundację Picture Doc. Wybrana przez Fotofestiwal w Łodzi do Futures Photography 2022. Talent Roku 2022 w konkursie Pix.House. Wyróżniona w Showoff 2022 (Miesiąc Fotografii w Krakowie). W marcu 2022 otworzyła swoją pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Duży Pokój w Warszawie, a w czerwcu pokazała projekt Silent racism w programie głównym Fotofestiwalu w Łodzi w ramach wystawy Karassy i Granfalony. Jesienią 2022 roku wyda z Pix.House i Krzysztofem Orłowskim swoją pierwszą publikację fotograficzną z projektem Silent Racism oraz otwiera indywidualne wystawy w Opolu podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii i w galerii Kowalsky w Bochni. Razem z sześcioma twórcami Futures otwiera wystawy w Turynie, Kopenhadze i Łodzi. Zrealizowała projekt charytatywny z kobietami po nowotworze piersi, który w październiku 2022 roku zostanie wyświetlony na citylightach w Warszawie.
Facebook
YouTube
Instagram