Englisch version

O festiwalu

AfryKamera

to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący dorobek kinematografii afrykańskiej. Jego pierwsza odsłona została zorganizowana w 2006 roku wspólnie z Ambasadą Republiki Południowej Afryki, przy ogromnym wsparciu ówczesnej ambasador, Febe Potgieter Gqubule. Niezwykłym przyjacielem AfryKamery był Abdulcadir Gabeire Farah - fundator i wieloletni prezes Fundacji dla Somalii.

AfryKamera to przede wszystkim Afryka widziana oczami Afrykanów. W mediach dominuje obraz kontynentu prezentowany z perspektywy europejskiej i amerykańskiej, przefiltrowany przez zachodnią mentalność, my pokazujemy Afrykę taką, jakiej doświadczają na co dzień jej mieszkańcy. Naszym celem jest pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Wbrew stereotypom udowadniamy, że Afryka nie jest filmową pustynią – wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

W ciągu 13 edycji AfryKamery pokazaliśmy blisko 300 filmów z całego kontynentu, a wśród gości odwiedzających festiwal byli producenci, dziennikarze, reżyserzy i twórcy z takich krajów, jak Angola, Mozambik, RPA, Burkina Faso, Egipt, Maroko, Nigeria, Rwanda, Mauritius, Sudan, Algieria, Francja czy Wielka Brytania. Prezentujemy filmy, które zdobywały nagrody na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Sundance oraz były nominowane do Oskarów i nagradzane Cezarami. Kino stanowi uniwersalny język, dzięki któremu możemy porozumiewać się na całym świecie.

Zapraszamy gorąco i z serca do odwiedzenia AfryKamery. Zapraszamy na fascynującą filmową wędrówkę po afrykańskim lądzie!

Plakaty poprzednich edycji AfryKamery

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006