Nabór do JURY 17. Festiwalu AfryKamera


Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich wielbicieli kina afrykańskiego, początkujących i wprawionych już krytyków, dziennikarzy filmowych oraz wszystkie osoby kochające kino do zgłaszania się do jury społecznego podczas 17. Festiwalu AfryKamera.  Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 30 września – 9 października w warszawskiej Kinotece.

Zadaniem jury będzie zapoznanie się z filmami w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny oraz krótki metraż. Przewodnikami po świecie kina afrykańskiego będą w tym roku: producentka i reżyserka Anna Fam (jury fabularne), reżyser teatralny i aktor Wiktor Bagiński (jury filmów krótkometrażowych) oraz redaktor i dziennikarz muzyczny Maciej Szajkowski (jury dokumentalne).

Wszystkich zainteresowanych kinomanów, którzy chcieliby zagłębić się w tegoroczne propozycje filmowe AfyKamery, wziąć udział w ocenie filmów i dyskusjach pod okiem ekspertów oraz dokonać wyboru najlepszego filmu fabularnego, dokumentu i krótkiego metrażu 17. AfryKamery, zapraszamy do zgłaszania się do jury.

Warunkiem przyjęcia do jednego z trzech zespołów jurorskich jest przesłanie recenzji dowolnego filmu o tematyce afrykańskiej lub afroamerykańskiej. Recenzja nie powinna przekroczyć 3600 znaków (ze spacjami). Teksty należy przesłać najpóźniej do 24 września 2022 r. na adres: jury@afrykamera.pl, wpisując w tytule: Jury społeczne filmów fabularnych, Jury społeczne filmów krótkometrażowych lub Jury społeczne filmów dokumentalnych. W przypadku osób niepełnoletnich zgłoszenie musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Ogłoszenie składów jurorskich nastąpi 26 września 2022.

Zadaniem jury dokumentalnego będzie obejrzenie i ocena 11 filmów. Jury krótkich metraży zobaczy 15 tytułów, a jury filmów fabularnych zmierzy się z 11 realizacjami.

Zwycięskie tytuły w każdej z trzech kategorii zostaną ogłoszone 11 października 2022 r.

Członkowie jury społecznego będą mieli możliwość obejrzeć wszystkie filmy z tegorocznego programu festiwalu, a także otrzymają upominki i karnety na 5 wybranych filmów 18. Festiwalu AfryKamera.

 


Anna Fam – polska reżyserka, producentka i scenarzystka o wietnamskich korzeniach. Wielokrotnie nagradzana za nietuzinkowe spojrzenie na przenikanie się kultur. Ukończyła Filologię Polską oraz Logopedię na Uniwersytecie Warszawskim. Reprezentowała Polskę na filmowych wydarzeniach branżowych oraz festiwalach na całym świecie. Ukończenie programów w cyklu: EAVE, Eurodoc, Ace Producers, Wajda School&Studio pozwoliło jej zdobyć cenne doświadczenie i pogłębić spojrzenie na film. Obecnie realizuje swój debiut reżyserski w Studio Munka (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

 

Wiktor Bagiński – reżyser teatralny i aktor, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Stworzył role m.in. w spektaklach: „Heroes of Future” w reż. Markusa Öhrna (prod. Komuna Warszawa, 2014), „Piłkarze” w reż. Małgorzaty Wdowik (prod. TR Warszawa, 2016) czy „Vernon Subutex” w reż. Wiktora Rubina (prod. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2018). W 2017 r. wystawił swój autorski tekst „Negronautki” (laureat konkursu Placówka) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa

Raszewskiego. Na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie prezentowany był jego spektakl „Otello”. Jest laureatem konkursu Modelatornia (projekt „Czarna skóra, białe maski”). Na festiwalu Sopot Non-Fiction pokazał swój spektakl pt. „Zmurzynienie”. W 2020 r. wyreżyserował komedię Moliera „Don Juan” w Teatrze Polskim w Poznaniu. W Instytucie Kultury Polskiej UW prowadził warsztaty z redukcji stresu mniejszościowego. Nominowany do Lauru Konrada (2022).

 

Maciej Szajkowski – absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor muzyczny Polskiego Radia. Laureat Paszportu Polityki 2011 r. w kategorii: muzyka popularna. Założyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa. Razem z Kapelą ze Wsi Warszawa/Warsaw Village Band, laureat nagród BBC Radio 3 for World Music, Europejskiej Unii Nadawców EBU, Niemieckiej Krytyki Fonograficznej, sześciokrotny laureat nagrody fonograficznej polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”. Współzałożyciel zespołów Antidotum, Yuva Shakti, Bractwo Wianki i kolektywu Masala Soundsystem. Współtwórca elektro/etnicznego projektu Village Kollektiv i interdyscyplinarnego projektu R.U.T.A. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Etnicznej „Korzenie Europy” w Warszawie i Festiwalu „Korzenie i Kultura” w Lublinie. Twórca autorskiego kanału na YouTube – Radiolud dedykowanego kulturze etnicznej.

Facebook
YouTube
Instagram