Wystawa ilustracji „Arewa omobirin eja”

    Marta Baczewska-Ologele

    @pannabaczewska

    Wystawa ilustracji „Arewa omobirin eja” Marty Baczewskiej-Ologele odbędzie się w dniach 30.09-09.10.2022 roku w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.

    Wstęp bezpłatny!

    Pół Polka, pół Nigeryjka. Absolwentka wydziału scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała ze studentami Akademii Teatralnej, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Akademią Filmu i Telewizji. W 2017 roku zadebiutowała tworząc scenografię do filmów krótkometrażowych G.F. Darwin. 

    Podczas obrony dyplomu licencjackiego zaprezentowała projekt scenografii i kostiumów do  “Zabić drozda” Harper Lee, promotor Profesor Marek Chowaniec.

    Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w Teatrze Garnizon Sztuki w Warszawie podczas przygotowań do spektaklu ,,Gdzie jest Buteleczka?” do którego stworzyła dekoracje i kostiumy.

    W sierpniu 2022 roku po raz pierwszy asystentowała scenografce i kostiumografce Katarzynie Jarnuszkiewicz przy spektaklu ,,Kwatera Bożych Pomyleńców” w reżyserii Katarzyny Kasicy. W sierpniu tego samego roku wraz z Instytutem Pileckiego tworzyła czytanie performatywne pt. ,,Wojna i pamięć”, podczas którego aktorzy zaprezentowali zeznania świadków wojny w Ukrainie. 

    Autorka scenografii i kostiumów do wielu filmów krótkometrażowych, teledysków, sesji zdjęciowych i reklam.

    Była jedną z artystek, które zaprezentowały swoje prace podczas wystawy w Pałacu Czapskich ,,SCENOGRAFIA ///+///”. W swoich pracach porusza istotne dla siebie tematy związane z tożsamością oraz przynależnością. 

    Prywatnie aktywistka, modelka oraz miłośniczka psów. Kolekcjonuje materiały z różnych części Afryki. 


    WYSTAWA

    Pierwszy cykl ilustracji-grafik , który powstał w Pracowni Rysunku i Koloru pod opieką promotorską prof. Elżbiety Baneckiej i dr. Anny Jędrzejec do tekstu „Piękna dziewczyna i ryba” ze zbioru opowiadań „Opowieści ludu Yoruba” autorstwa Abayomi Fuja, który stał się nie tylko częścią dyplomu, ale również osobistą podróżą. Jako czarnej Polce, stworzenie ilustracji do tego tekstu pozwoliło mi odkryć kulturę ludu, z którego pochodzi mój Ojciec. Tytuł wystawy ,,Arewa omobirin eja” jest przetłumaczonym przez mojego Ojca na język yoruba tytułem opowiadania, a tekst został przez niego ręcznie przepisany.

    Lud Yoruba jest jedną z największych grup etnicznych w Afryce. Zamieszkują tereny Nigerii, Togo i Beninu. Tożsamość ludu opiera się na języku, praktykach, odniesieniach kulturowych oraz religii. We fragmencie wstępu tomu wydanego w 1944 roku autor pisze ,,wśród Yorubów istnieje zwyczaj gromadzenia razem dzieci, zwłaszcza w księżycowe noce, i opowiadania im takich właśnie historii”. Książka z której pochodzi tekst ,,Piękna dziewczyna i ryba” jest pierwszym opracowaniem jorubijskich baśni i legend, które były przez wieki przekazywane ustnie. 

    Facebook
    YouTube
    Instagram