Przeklęci / The Cursed Ones

  • Scenariusz i reżyseria Nana Obiri-Yeboah
  • Muzyka Benjamin Wright
  • Występują Oris Erhuero, Jimmy Jean-Louis, Ama K. Abebrese
  • Produkcja Ghana, Wielka Brytania
  • Rok produkcji 2015
  • Czas trwania 95 min.
  • Nagrody i festiwale - Nagrody Afrykańskiej Akademii Filmowej 2016: najlepsza reżyseria (Nana Obiri-Yeboah, Maximilian Claussen), najlepsze zdjęcia (Nicholas K. Lory), najlepsza scenografia - Canada International Film Festival 2016: Award of Excellence dla najlepszego zagranicznego filmu fabularnego (Nicholas K. Lory) - Golden Movie Awards 2016: najlepsza dyrekcja artystyczna - Ghana Movie Awards 2015: najlepszy makijaż i fryzury (Araba Ansah)
  • Klasyki AfryKamery tylko ONLINE

Zmęczony życiem dziennikarz Godwin w poszukiwaniu tematu trafia do małej, zagubionej na prowincji wioski. Lecz zamiast relacjonować tradycyjny rytuał łowiecki, u boku młodego kleryka zaangażuje się w obronę piętnastoletniej dziewczyny, oskarżonej przez miejscowego pastora o czary i w efekcie skazanej na śmierć.
Choć akcja filmu toczy się w fikcyjnym miejscu, pochodzący z Ghany brytyjski reżyser Nana Obiri Yeboah nie ukrywa, że inspirowały go fakty: w zachodniej Afryce każdego roku tysiące dzieci padają ofiarami oskarżeń o praktykowanie czarnej magii. Wiele z nich poddawanych jest torturom i zabijanych. Realizację filmu na ten temat reżyser uznał za swój obowiązek, ale społeczne kino z powodzeniem ubrał w gatunkowe szaty: mamy tu wszak stylistyczne elementy czarnego kryminału, horroru, a nawet politycznego thrillera, tyle że w skali mikro. Fantastycznie sfotografowana, nakręcona z udziałem weteranów afrykańskiego kina opowieść o splocie religijnego fanatyzmu, żądzy władzy i korupcji okazuje się aktualna pod każdą szerokością geograficzną.

opis reżysera

Nana Obiri-Yeboah – reżyser, scenarzysta i producent urodzony w 1979 r. w Akrze. Jego film Przeklęci otrzymał 13 nominacji do Nagród Afrykańskiej Akademii Filmowej.

inne filmy

Facebook
YouTube
Instagram