- WSTĘP WOLNY
W ostatnich latach zmiany klimatyczne w niektórych regionach Afryki są mocno odczuwalne, najbardziej spektakularnie w przypadkach klęski suszy lub głodu, tak jak w Nigrze czy na Madagaskarze. Często problemy z dostępem do wody prowadzą do destabilizacji regionu, masowych migracji, a nawet wojen. Spotkamy się, żeby porozmawiać o tym, co się dzieje w różnych częściach Afryki i jak tam objawiają się zmiany klimatu, jakie to powoduje dodatkowe problemy, i co to oznacza dla Afryki i dla świata. Rozmówcy pochylą się również nad sytuacją zdestabilizowanych regionów Afryki, które zostały dotknięte zmianami klimatycznymi.
Uczestniczki i uczestnicy panelu:
MARTA JACKOWSKA-UWADIZU: koordynatorka programów edukacji globalnej i klimatycznej w Centrum Edukacji Obywatelskiej, edukatorka, afrykanistka. Interesuje się teorią
postkolonialną, wpływem nowoczesności na kultury tradycyjne, społeczeństwami koczowniczymi, głównie na obszarze Sahelu.
MAŁGORZATA KLEIN: doktorantka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w pomocy rozwojowej dla Madagaskaru.
PROF. ROBERT KŁOSOWICZ: badacz stosunków międzynarodowych, historyk, afrykanista, kierownik Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych. Specjalizuje się w badaniach nad zagadnieniami dysfunkcyjności państwa, państw de facto, konfliktów zbrojnych i stosunków międzynarodowych w Afryce, ze szczególnym uwzględnieniem Rogu Afryki. Prowadził badania terenowe w ponad dwudziestu państwach afrykańskich.
MIŁOSŁAWA STĘPIEŃ moderatorka, przedstawicielka CEE Bankwatch Network.