Oblicza Afryki – AFROSZORTY

  • Występują 8 filmów krótkometrażowych.

 


 

„Cosmoto”

TYTUŁ ORYGINALNY: Cosmoto
TYTUŁ ANGIELSKI: Cosmoto

Reżyseria: Robin Mellor
Scenariusz: Robin Mellor, Yassa Khan
Zdjęcia: Yassa Khan
Występują: Masauso Zulu, Erik Nkhoma, Sidney Njobvu
Kraje produkcji: UK, Zambia
Rok produkcji: 2020
Czas trwania: 8 min.
Nagrody i festiwale: Wildlife Conservation FF
Polska premiera

OPIS:
W przeszłości populacja słoni w Zambii była imponująca. Lata polowań i kłusownictwa znacznie obniżyły liczbę tych zwierząt. Robin Mellor w swoim dokumencie przedstawia trzech strażników, którzy walczą o ich ochronę oraz przyszłość naszego środowiska naturalnego. Nazywają się Cosmoto.

OPIS REŻYSERA:
Robin Mellor – fotograf dokumentalny i filmowiec podróżujący po świecie w poszukiwaniu historii outsiderów. Wśród zrealizowanych projektów ma poszukiwanie znaczenia życia na amerykańskiej pustyni (“Another Space & Time”) czy odkrywanie szamanizmu w dżungli w Peru (“The Medicine”).


 

„Dobranoc”

TYTUŁ ORYGINALNY: Da Yie
TYTUŁ ANGIELSKI: Good Night

Reżyseria: Anthony Nti
Scenariusz: Chingiz Karibekov, Anthony Nti
Zdjęcia: PJ Claessens
Występują: Prince Agortey, Matilda Enchil, Goua Grovogui
Kraj produkcji: Ghana
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 20 min.
Nagrody i festiwale: Clermont-Ferrand FF 2020
Polska premiera

OPIS:
Dwoje dzieci, Matilda i Prince, spotyka podczas swych zabaw nieznajomego, który zabiera je na plażę i mecz oraz zaprasza na obiad. Nie wiedzą jednak, jaki jest prawdziwy cel mężczyzny i że werbuje on dzieci do wykonywania zleceń dla gangu w Ghanie.

OPIS REŻYSERA:
Anthony Nti – urodzony w Ghanie, w wieku 10 lat przeniósł się do Belgii. Studiował filmoznawstwo w szkole artystycznej RITCS. Twórca reklam, teledysków, filmów krótkometrażowych (“Kwaku”, “Only Us”, “BOI”). Jego klip do utworu “Black Magic” w wykonaniu Yung Mavu obejrzało do tej pory blisko 30 mln osób.


 

„Martwi nie snują opowieści”

TYTUŁ ORYGINALNY: Karingana: Os Mortos não contam estórias
TYTUŁ ANGIELSKI: The Dead Tell no Tales

Reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Inadelso Cosa
Występują: Albino Magaia, Alfredo Chaves
Kraj produkcji: Mozambik
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 10 min.
Europejska premiera

OPIS:
Nkomba Yengo powraca do rodzinnej wioski, aby wysłuchać historii opowiedzianych przez starca Yambę i odzyskać swe wspomnienia. Odnajduje jednak opustoszałą wioskę oraz milczącego, głuchego starca, który przeżył traumę i terror wywołany wojną domową.

OPIS REŻYSERA:
Inadelso Cosa – reżyser filmowy, producent i filmowiec mieszkający w Mozambiku. Twórca filmów dokumentalnych, jak “A Memory in Three Acts” czy “Xilunguine,” “The Promised Land”. Film “The Dead Tell no Tales” to jego pierwszy projekt fabularny.


 

„Nazywam się Neguinho”

TYTUŁ ORYGINALNY: Call me Neguinho
TYTUŁ ANGIELSKI: Call me Neguinho

Reżyseria i zdjęcia: Selim Harbi
Kraj produkcji: Wyspy Zielonego Przylądka
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 10 min.
Nagrody i festiwale: Accra Indie Filmfest 2020 – najlepszy dokument
Polska premiera

OPIS:
Renato pozostał przy imieniu Neguinho, które oznacza “mały Murzyn” i ma kolonialny, rasistowski wydźwięk. Zrobił to bardzo świadomie, aby nie zapomnieć o czasach niewolnictwa na Wyspach Zielonego Przylądka. Po latach podróży po różnych zakątkach świata powrócił do swego kraju, do kraju przodków, by odzyskać wspomnienia, wejrzeć w głąb siebie i napisać historię na nowo.

OPIS REŻYSERA:
Selim Harbi – nagradzany reżyser mieszkający pomiędzy Berlinem a kontynentem afrykańskim. Ukończył studia na kierunku media audiowizualne na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Berlinie. W swoich projektach skupia się na sprawach globalnych i kwestiach Afryki.


 

„Niewidzialni”

TYTUŁ ORYGINALNY: Kaunapawa
TYTUŁ ANGIELSKI: Invisibles

Reżyseria i scenariusz: Joel Haikali
Zdjęcia: Bernd Curschmann
Muzyka: Enrica Sciandrone
Występują: Salmi Nambinga, Kaudife Haikali
Kraj produkcji: Namibia
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 16 min.
Nagrody i festiwale: Namibijska Nagroda Filmowa 2019 dla najlepszego filmu, Mashariki AFF 2020, Africa in Motion FF 2020, AFF Köln 2020, Africlap FF 2020, Quibdó AFF 2020
Polska premiera

OPIS:
Dwójka nieznajomych, która przeżyła traumę wojny, nie mogąc sobie poradzić z jej okropnościami, wybiera się w podróż. Przemierzają majestatyczne, wyjątkowo piękne, słabo zaludnione regiony Namibii, aby znaleźć spokój i swoje miejsce na ziemi.

OPIS REŻYSERA:
Joel Haikali – nagradzany filmowiec, przedsiębiorca z sektora kreatywnego i założyciel firmy „Joe Vision Production”, mieszkający w Namibii. Członek Namibijskiej Komisji Filmowej.


 

„Przyjęcie henny”

TYTUŁ ORYGINALNY: حنة ورد
TYTUŁ ANGIELSKI: Ward’s Henna Party

Reżyseria: Morad Mostafa
Scenariusz: Morad Mostafa, Mohamed Ali Mansour
Zdjęcia: Zezo
Występują: Halima, Ward, Amal Salah, Marina Victor
Kraj produkcji: Egipt
Rok produkcji: 2020
Czas trwania: 23 min.
Nagrody i festiwale: Palm Springs MFF – wyróżnienie dla najlepszego aktorskiego filmu powyżej 15 min., Clermont-Ferrand FF, Leeds MFF, Durban FF
Polska premiera

OPIS:
Halima to Sudanka mieszkająca w Egipcie, która zajmuje się malowaniem i upiększaniem ciała henną. Kiedy wraz z córką Ward udaje się, aby ozdobić henną przyszłą pannę młodą Basmę, nic nie wróży mających się wydarzyć kłopotów.

OPIS REŻYSERA:
Morad Mostafa – reżyser urodzony w Kairze. Współpracował z takimi twórcami jak Mohamed Diab, Sherif Elbenary i Hala Khalil. “Ward’s Henna Party” to jego pierwszy film krótkometrażowy.


 

„Rasta”

TYTUŁ ORYGINALNY: Rasta
TYTUŁ ANGIELSKI: Rasta

Reżyseria i scenariusz: Samir Benchikh
Zdjęcia: Erwan Cloarec
Muzyka: Léo Pinon-Chaby
Występują: Brigitte Bleu, Israel Essis Mel
Kraje produkcji: Francja, Belgia, Wybrzeże Kości Słoniowej
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 28 min.
Nagrody i festiwale: Dakar Court 2019, Louxor AFF 2020, MFFK Clermont-Ferrand 2020
Polska premiera

OPIS:
Podczas kryzysu politycznego i militarnego w Wybrzeżu Kości Słoniowej rebelianci zaatakowali Abidżan, aby przejąć kontrolę nad krajem. Armia starała się wypchnąć ich na północ. Tam też podąża młody Rasta, aby odnaleźć matkę jednego z rebeliantów, który na zawsze zmienił jego życie, i wyrównać z nim rachunki.

OPIS REŻYSERA:
Samir Benchikh – reżyser, producent i scenarzysta pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej. Autor m.in. filmu dokumentalnego “Sababou” (2012) z udziałem muzyka Tiken Jah Fakoly. W swoich filmach porusza zagadnienia związane z prawami człowieka, młodzieżą i Afryką.


 

„Twoje dziecko”

TYTUŁ ORYGINALNY: Timoun Aw
TYTUŁ ANGIELSKI: Your Kid

Reżyseria: Nelson Foix
Scenariusz: Nelson Foix, Katia Palmier
Zdjęcia: Martin Laugery
Występują: Sloan Decombes, Karine Pedurand
Kraje produkcji: Francja, Gwadelupa
Rok produkcji: 2020
Czas trwania: 25 min.
Nagrody i festiwale: Black Harvest FF – najlepszy film krótkometrażowy, trinidad+tobago FF, Urbanworld FF
Polska premiera

OPIS:
Chris żyje ze sprzedaży narkotyków, uwikłany w lokalne porachunki handlarzy. Pewnego dnia znajduje pod drzwiami mieszkania niemowlę i kartkę z napisem „twoje dziecko”. Choć stara się odnaleźć jego matkę, zaczyna przyzwyczajać się do malca i powoli zmieniać swój dotychczasowy sposób życia. W końcu jednak odkrywa, kto podrzucił mu dziecko.

OPIS REŻYSERA:
Nelson Foix – młody utalentowany scenarzysta i reżyser filmowy z Martyniki, łączący w swej twórczości styl karaibski i miejski. W Paryżu studiował sztukę operatorską i oświetleniową. “Your Kid” to jego trzeci film krótkometrażowy.

inne filmy

Facebook
YouTube
Instagram