- Występują 7 tytułów krótkometrażowych
„Udręka”
TYTUŁ ORYGINALNY: Torment
Reżyseria i scenariusz: Ngoma Nyirinkwaya
Zdjęcia: Remy Ryumugabe
Muzyka: Deo Munyakazi
Występują: Yuhi Amuli, Jenifer Uwamurera
Kraj produkcji: Rwanda
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 20 min.
Nagrody i festiwale: Mashariki AFF, Luxor AFF, Cameroon MFF, Silicon Valley AFF
Polska premiera
OPIS:
Młody pisarz, w rolę którego wciela się Yuhi Amuli, reżyser filmu pt. Smak naszej ziemi pokazywanego w tym roku na AfryKamerze, postanawia napisać książkę o życiu prostytutek. W tym celu spotyka się z kilkoma kobietami, aby porozmawiać z nimi i m.in. zrozumieć ich motywacje, które skłoniły ich do wyboru takiego zajęcia.
OPIS REŻYSERA:
Ngoma Nyirinkwaya – filmowiec urodzony w Kigali. Uczestnik licznych warsztatów reżyserskich i scenariuszowych prowadzonych przez “Maisha Film Lab”, a także warsztatów realizacji filmów dokumentalnych. Udręka to jego debiut krótkometrażowy.
„Czekając”
TYTUŁ ORYGINALNY: Waiting
TYTUŁ ANGIELSKI: Waiting
Reżyseria: Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo
Scenariusz: Kivu Ruhorahoza
Zdjęcia: Ishimwe Samuel Karemangingo
Występują: Kijyana Yves
Kraj produkcji: Rwanda
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 8 min.
Nagrody i festiwale: Luxor AFF 2018, AFF Lausanne 2019, Silver Akbuzat 2019, Mashariki AFF 2019 – najlepszy film krótkometrażowy
Polska premiera
OPIS:
Młody strażnik czeka przed domem swojego pracodawcy na powrót szefa. Czeka, aby odwiedzić chorą matkę w szpitalu. Czeka, by oddać się swojej pasji i móc skupić się na swoim życiu. Aż do pewnego momentu, gdy wszystko się zmienia.
OPIS REŻYSERA:
Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo – ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych i Designu w Genewie. Założyciel firmy produkcyjnej “Imitana Productions” w Kigali, która produkuje i prezentuje filmy młodych twórców z Kigali. Aktualnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym Spectrum, którego akcja rozgrywa się w Genewie.
„Luna”
TYTUŁ ORYGINALNY: Luna
Reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Bora Shingiro
Muzyka: Audia Intore
Występują: Clemance Umutoni, Hugue Kayishema
Kraj produkcji: Rwanda
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 19 min.
Nagrody i festiwale: Mashariki AFF 2019 – najlepszy autor zdjęć, Silcon Valley AFF 2019, Luxor AFF 2019, Rwandyjskie Nagrody Filmowe 2020 – najlepszy krótki metraż
Europejska premiera
OPIS:
Po zabiciu ojca nastoletnia Luna ucieka z domu, by odnaleźć matkę, która ją zostawiła. Na swojej drodze spotyka chłopca, który zabiera ją do opuszczonego budynku, w którym ukrywa się wraz z bratem. Przypadkowe spotkanie pokaże, jak bardzo śmierć i strata obecne są w młodym życiu każdego z nich.
OPIS REŻYSERA:
Bora Shingiro – filmowiec i operator z Rwandy, autor debiutu krótkometrażowego Igitambo (2011), reżyser i autor zdjęć do serialu City Maid, pokazywanego w rwandyjskiej telewizji. Pracował jako operator przy filmach reżysera Mutigandy wa Nkunda.
„Mugabo”
TYTUŁ ORYGINALNY: Mugabo
Reżyseria: Amelia Umuhire
Zdjęcia: Isaac Dusengumuremyi, Amelia Umuhire
Muzyka: Isang Yun, Piri for Solo Oboe
Występują: Pacifique Ishimwe, Amelia Umuhire
Kraj produkcji: Rwanda
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 6 min.
Nagrody i festiwale: Blackstar FF 2017 – najlepszy film eksperymentalny, Uppsala FF 2017, Kongo MFF 2017, MFF Rotterdam 2017, Africa in Motion 2017, Ann Arbor FF 2018, Berlin Biennale 2018
Polska premiera
OPIS:
Młoda dziewczyna wraca po latach do rodzinnego kraju. Musi skonfrontować się z utraconymi wspomnieniami i nietypowymi radami dotyczącymi tego, jak ma sobie poradzić z traumami z przeszłości.
OPIS REŻYSERA:
Amelia Umuhire – rwandyjska filmowczyni i artystka mieszkająca w Berlinie. Scenarzystka, reżyserka i producentka nagradzanej miniserii internetowej Polyglot. Laureatka Nagrody Villa Romana, dzięki której aktualnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym.
„Rockabye”
TYTUŁ ORYGINALNY: Ibihozo
TYTUŁ ANGIELSKI: Rockabye
Reżyseria i scenariusz: Mutiganda wa Nkunda
Zdjęcia: Bora Shingiro
Muzyka: Mutiganda wa Nkunda
Występują: Colombe Mukeshimana
Kraj produkcji: Rwanda
Rok produkcji: 20
Czas trwania: 15 min.
Światowa premiera
OPIS:
Film opowiada o matce, która stara się zapewnić byt małemu synkowi, pracując w Kigali jako prostytutka. To gorzki obraz walki i zmagań kobiety z codziennością, ukazujący próbę ochrony swego dziecka przez złem tego świata.
OPIS REŻYSERA:
Mutiganda wa Nkunda – rwandyjski reżyser filmowy i scenarzysta, który zgłębia tematy społeczne, w szczególności sprawy kobiet we współczesnym społeczeństwie. Pracował przy realizacji najbardziej popularnych seriali TV w Rwandzie (Seburikoko i City Maid). Współtwórca kolektywu filmowego “250 Film Experiment”.
„Zabrałem się i poszedłem”
TYTUŁ ORYGINALNY: I Got my Things and Left
TYTUŁ ANGIELSKI: I Got my Things and Left
Reżyseria i scenariusz: Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo
Zdjęcia: Ishimwe Karemangingo Samuel
Muzyka: Dear Denizen
Występują: Rebecca Mucyo, Ngangare Eric, Mwizerwa Moise, Abdul Mujyambere
Kraj produkcji: Rwanda
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 22 min.
Nagrody i festiwale: MFF Rotterdam 2019, FIFF Namur 2019, IndieLisboa MFF 2019, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen 2019 – nagroda główna, Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Pradze 2020 – najlepszy film krótkometrażowy
Polska premiera
OPIS:
Grupa znajomych spotyka się w domu ich zmarłego kolegi, Erica. Razem spędzają ten wieczór, aby wspominać kolegę, wymienić opowieści i historie związane z Erikiem, ale także znaleźć wsparcie w sytuacji straty.
OPIS REŻYSERA:
Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo – ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych i Designu w Genewie. Założyciel firmy produkcyjnej “Imitana Productions” w Kigali, która produkuje i prezentuje filmy młodych twórców z Kigali. Aktualnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym Spectrum, którego akcja rozgrywa się w Genewie.
„Żółta Mazda i jego świątobliwość”
TYTUŁ ORYGINALNY: La Mazda Jaune et Sa Sainteté
TYTUŁ ANGIELSKI: The Yellow Mazda and His Holiness
Reżyseria i scenariusz: Sandra Heremans
Zdjęcia: Sandra Heremans
Kraje produkcji: Rwanda, Belgia
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 10 min.
Nagrody i festiwale: MFF Rotterdam 2018, FCAT Tarifa 2018, MFF Kinshasa 2018, Luxor AFF 2019, MFF Fribourg 2019, Mashiriki AFF 2019, ViS Vienna Shorts 2019, Ann Arbor FF 2019
Polska premiera
OPIS:
Ten krótki eksperyment filmowy rozpoczynający się od czarnego obrazu pokazuje historię rodzinną reżyserki. Sandra Heremans dzieli się z nami opowieścią o swoich rodzicach, belgijskim misjonarzu, który zakochuje się w dziewczynie z Rwandy, pokazując jednocześnie znaczenie, jakie ma to dziedzictwo dla niej samej.
OPIS REŻYSERA:
Sandra Heremans – urodzona w Rwandzie historyczka sztuki i debiutująca reżyserka, od zawsze zafascynowana siłą obrazu. Po odkryciu filmu eksperymentalnego postanowiła zrealizować swój pierwszy film La Mazda Jaune et Sa Sainteté.