Kraina 1000 opowieści: Rwanda

  • Występują 7 tytułów krótkometrażowych

„Udręka”

 

TYTUŁ ORYGINALNY: Torment 

 

Reżyseria i scenariusz: Ngoma Nyirinkwaya 

Zdjęcia: Remy Ryumugabe 

Muzyka: Deo Munyakazi

Występują: Yuhi Amuli, Jenifer Uwamurera

Kraj produkcji: Rwanda 

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 20 min. 

Nagrody i festiwale: Mashariki AFF, Luxor AFF, Cameroon MFF, Silicon Valley AFF   

Polska premiera

 

OPIS:

Młody pisarz, w rolę którego wciela się Yuhi Amuli, reżyser filmu pt. Smak naszej ziemi pokazywanego w tym roku na AfryKamerze, postanawia napisać książkę o życiu prostytutek. W tym celu spotyka się z kilkoma kobietami, aby porozmawiać z nimi i m.in. zrozumieć ich motywacje, które skłoniły ich do wyboru takiego zajęcia.    

 

OPIS REŻYSERA:

Ngoma Nyirinkwaya – filmowiec urodzony w Kigali. Uczestnik licznych warsztatów reżyserskich i scenariuszowych prowadzonych przez “Maisha Film Lab”, a także warsztatów realizacji filmów dokumentalnych. Udręka to jego debiut krótkometrażowy.


 

„Czekając”

 

TYTUŁ ORYGINALNY: Waiting  

TYTUŁ ANGIELSKI: Waiting   

 

Reżyseria: Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo

Scenariusz: Kivu Ruhorahoza 

Zdjęcia: Ishimwe Samuel Karemangingo 

Występują: Kijyana Yves 

Kraj produkcji: Rwanda 

Rok produkcji: 2018

Czas trwania: 8 min. 

Nagrody i festiwale: Luxor AFF 2018, AFF Lausanne 2019, Silver Akbuzat 2019, Mashariki AFF 2019 – najlepszy film krótkometrażowy

Polska premiera

 

OPIS:

Młody strażnik czeka przed domem swojego pracodawcy na powrót szefa. Czeka, aby odwiedzić chorą matkę w szpitalu. Czeka, by oddać się swojej pasji i móc skupić się na swoim życiu. Aż do pewnego momentu, gdy wszystko się zmienia. 

 

OPIS REŻYSERA:

Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo – ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych i Designu w Genewie. Założyciel firmy produkcyjnej “Imitana Productions” w Kigali, która produkuje i prezentuje filmy młodych twórców z Kigali. Aktualnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym Spectrum, którego akcja rozgrywa się w Genewie. 


 

 

„Luna”

 

TYTUŁ ORYGINALNY: Luna 

 

Reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Bora Shingiro 

Muzyka: Audia Intore

Występują: Clemance Umutoni, Hugue Kayishema 

Kraj produkcji: Rwanda 

Rok produkcji: 2018

Czas trwania: 19 min. 

Nagrody i festiwale: Mashariki AFF 2019 – najlepszy autor zdjęć, Silcon Valley AFF 2019, Luxor AFF 2019, Rwandyjskie Nagrody Filmowe 2020 – najlepszy krótki metraż

Europejska premiera

 

OPIS:

Po zabiciu ojca nastoletnia Luna ucieka z domu, by odnaleźć matkę, która ją zostawiła. Na swojej drodze spotyka chłopca, który zabiera ją do opuszczonego budynku, w którym ukrywa się wraz z bratem. Przypadkowe spotkanie pokaże, jak bardzo śmierć i strata obecne są w młodym życiu każdego z nich.

 

OPIS REŻYSERA:

Bora Shingiro – filmowiec i operator z Rwandy, autor debiutu krótkometrażowego Igitambo (2011), reżyser i autor zdjęć do serialu City Maid, pokazywanego w rwandyjskiej telewizji. Pracował jako operator przy filmach reżysera Mutigandy wa Nkunda.      


 

„Mugabo”

 

TYTUŁ ORYGINALNY: Mugabo 

 

Reżyseria: Amelia Umuhire   

Zdjęcia: Isaac Dusengumuremyi, Amelia Umuhire 

Muzyka: Isang Yun, Piri for Solo Oboe 

Występują: Pacifique Ishimwe, Amelia Umuhire  

Kraj produkcji: Rwanda 

Rok produkcji: 2016

Czas trwania: 6 min. 

Nagrody i festiwale: Blackstar FF 2017 – najlepszy film eksperymentalny, Uppsala FF 2017, Kongo MFF 2017, MFF Rotterdam 2017, Africa in Motion 2017, Ann Arbor FF 2018, Berlin Biennale 2018   

Polska premiera

 

OPIS:

Młoda dziewczyna wraca po latach do rodzinnego kraju. Musi skonfrontować się z utraconymi wspomnieniami i nietypowymi radami dotyczącymi tego, jak ma sobie poradzić z traumami z przeszłości. 

 

OPIS REŻYSERA:

Amelia Umuhire – rwandyjska filmowczyni i artystka mieszkająca w Berlinie. Scenarzystka, reżyserka i producentka nagradzanej miniserii internetowej Polyglot. Laureatka Nagrody Villa Romana, dzięki której aktualnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym.


 

„Rockabye”

 

TYTUŁ ORYGINALNY: Ibihozo  

TYTUŁ ANGIELSKI: Rockabye 

 

Reżyseria i scenariusz: Mutiganda wa Nkunda

Zdjęcia: Bora Shingiro 

Muzyka: Mutiganda wa Nkunda

Występują: Colombe Mukeshimana 

Kraj produkcji: Rwanda 

Rok produkcji: 20

Czas trwania: 15 min. 

Światowa premiera

 

OPIS:

Film opowiada o matce, która stara się zapewnić byt małemu synkowi, pracując w Kigali jako prostytutka. To gorzki obraz walki i zmagań kobiety z codziennością, ukazujący próbę ochrony swego dziecka przez złem tego świata.  

 

OPIS REŻYSERA:

Mutiganda wa Nkunda – rwandyjski reżyser filmowy i scenarzysta, który zgłębia tematy społeczne, w szczególności sprawy kobiet we współczesnym społeczeństwie. Pracował przy realizacji najbardziej popularnych seriali TV w Rwandzie (Seburikoko i City Maid). Współtwórca kolektywu filmowego “250 Film Experiment”. 

 


 

„Zabrałem się i poszedłem”

 

TYTUŁ ORYGINALNY: I Got my Things and Left 

TYTUŁ ANGIELSKI: I Got my Things and Left  

 

Reżyseria i scenariusz: Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo

Zdjęcia: Ishimwe Karemangingo Samuel

Muzyka: Dear Denizen 

Występują: Rebecca Mucyo, Ngangare Eric, Mwizerwa Moise, Abdul Mujyambere 

Kraj produkcji: Rwanda 

Rok produkcji: 2018

Czas trwania: 22 min. 

Nagrody i festiwale: MFF Rotterdam 2019, FIFF Namur 2019, IndieLisboa MFF 2019, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen 2019 – nagroda główna, Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Pradze 2020 – najlepszy film krótkometrażowy  

Polska premiera

 

OPIS:

Grupa znajomych spotyka się w domu ich zmarłego kolegi, Erica. Razem spędzają ten wieczór, aby wspominać kolegę, wymienić opowieści i historie związane z Erikiem, ale także znaleźć wsparcie w sytuacji straty. 

 

OPIS REŻYSERA:

Philbert Aimé Mbabazi Sharangabo – ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych i Designu w Genewie. Założyciel firmy produkcyjnej “Imitana Productions” w Kigali, która produkuje i prezentuje filmy młodych twórców z Kigali. Aktualnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym Spectrum, którego akcja rozgrywa się w Genewie. 


 

Żółta Mazda i jego świątobliwość

 

TYTUŁ ORYGINALNY: La Mazda Jaune et Sa Sainteté

TYTUŁ ANGIELSKI: The Yellow Mazda and His Holiness 

 

Reżyseria i scenariusz: Sandra Heremans 

Zdjęcia: Sandra Heremans 

Kraje produkcji: Rwanda, Belgia 

Rok produkcji: 2018

Czas trwania: 10 min. 

Nagrody i festiwale: MFF Rotterdam 2018, FCAT Tarifa 2018, MFF Kinshasa 2018, Luxor AFF 2019, MFF Fribourg 2019, Mashiriki AFF 2019, ViS Vienna Shorts 2019, Ann Arbor FF 2019 

Polska premiera

 

OPIS:

Ten krótki eksperyment filmowy rozpoczynający się od czarnego obrazu pokazuje historię rodzinną reżyserki. Sandra Heremans dzieli się z nami opowieścią o swoich rodzicach, belgijskim misjonarzu, który zakochuje się w dziewczynie z Rwandy, pokazując jednocześnie znaczenie, jakie ma to dziedzictwo dla niej samej.    

 

OPIS REŻYSERA:

Sandra Heremans – urodzona w Rwandzie historyczka sztuki i debiutująca reżyserka, od zawsze zafascynowana siłą obrazu. Po odkryciu filmu eksperymentalnego postanowiła zrealizować swój pierwszy film La Mazda Jaune et Sa Sainteté.   

 

 

 

inne filmy

Facebook
YouTube
Instagram