Kati Kati

  • Scenariusz i reżyseria Mbithi Masya
  • Muzyka Sean Peevers, Ibrahim Sidede
  • Występują Nyokabi Gethaiga, Elsaphan Njora, Paul Ogola
  • Produkcja Kenia, Niemcy
  • Rok produkcji 2016
  • Czas trwania 75 minut
  • Nagrody i festiwale MFF w Toronto 2016: Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI w kategorii Odkrycie (Mbithi Masya); MFF w Palm Springs 2016: Nagroda Jury w konkursie Nowe Głosy/Nowe Wizje (Mbithi Masya); Minneapolis St. Paul MFF 2017: Nagroda dla wschodzącego filmowca
  • Klasyki AfryKamery tylko ONLINE

Kenijskie duchy przeszłości i teraźniejszości. Gdzieś w środku obcej, wyludnionej przestrzeni kenijskiej sawanny budzi się ze snu główna bohaterka filmu, Kaleche. Kobieta straciła pamięć – nie wie, kim jest ani skąd się wzięła tu, gdzie ją zastajemy. Wkrótce spotyka wędrujące po okolicy postaci, które uświadamiają jej, że nie żyje i po śmierci znalazła się w swojego rodzaju czyśćcu – uśpionym, znieruchomiałym świecie, gdzie wszyscy zdają się cierpieć na amnezję i czekać na zmianę, która nigdy nie nadchodzi.
Zrealizowany w Kenii we współpracy z Niemcami (jednym z producentów był Tom Tykwer) film podbił serca festiwalowej publiczności. Aż trudno uwierzyć, że to dopiero pełnometrażowy debiut pochodzącego z Nairobi Mbithiego Masyi, znanego dotąd ze swoich osiągnięć w video-arcie. Twórca zbudował pełną i wymowną wizję świata, która zostaje w pamięci na długo. Ta poetycka opowieść to także metaforyczny obraz współczesnej Kenii, która od kilku lat mozolnie wychodzi z sytuacji kryzysu, ale wciąż napotyka na ogromne problemy.

opis reżysera

Mbithi Masya – swoją karierę rozpoczynał w branży reklamowej, gdzie stworzył reklamy dla największych marek w Kenii, tj. Google Kenya, Barclays, Oracle Kenya. Członek kolektywu artystycznego “Just a Band”, twórca licznych wideo instalacji, z których jedna była prezentowana w “Rush Gallery” w Nowym Jorku. Autor nagradzanych klipów muzycznych. Kati Kati do debiut pełnometrażowy reżysera, który został pokazany na 40 festiwalach na całym świecie.

inne filmy

Facebook
YouTube
Instagram