BEZPŁATNY POKAZ: POMIĘDZY

  • Rok produkcji 2021
  • Czas trwania 23 min.

Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie i zawsze chciała się kształcić. Elmi uciekł przed wojną domową w Somalii, z dnia na dzień, tak jak stał. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową do Polski i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to jest jeszcze jej dom. Pięć osób o niezwykłej energii i sile w intymnym portrecie na tle współczesnej Polski.
Bardzo różne historie doprowadziły ich do miejsca, w którym jesteśmy. Jaką drogę przebyli? Czego doświadczyli? Jak czują się w Polsce? Jak zmieniło się ich życie na przestrzeni kilku ostatnich lat? Czy jak przysłowiowe złote rybki z opowieści Kim Lee czują się zawieszeni gdzieś pomiędzy krajami, tożsamościami, kontynentami? Czy nadal chcą pozostać w Polsce?

Film powstał we współpracy z Przedstawicielstwem Fundacji im. Heinricha Boella w Warszawie. Jest częścią projektu #Exilium.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE: ROZMOWA Joanny Stolarek z Elmim Abdimz! Serdecznie zapraszamy!

opis reżysera

 

Marta Bogdańska

Polska fotografka, twórczyni filmów i menadżerka kultury. Ukończyła filozofię i genderstudies na UW. Studiowała u Antona Vidokle w Home Workspace Program w Bejrucie. Obecnie jest na roku dyplomowym w Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Szkole Patrzenia w Instytucie Fotografii Fort. Realizuje międzynarodowe projekty fotograficzne i społeczne. Mieszkała 8 lat w Libanie, gdzie współpracowała m.in. z Fundacją  im. Heinricha Bölla, Danish Refugee Council czy Instytutem Orientalnym w Bejrucie. Stworzyła projekty „Mixed Feelings” i „Exilium”. Jej najnowszy projekt fotograficzny „plaintext” był pokazywany na wystawie finalistów podczas Festiwalu Fotografii OBSCURA w Malezji w 2018, a krótki dokument „Next Sunday” podczas pierwszego Biennale Sztuki i Filmu w Libanie w 2017. strona internetowa: www.martabogdanska.com

 

Maya Teryaki Pochodzi z wielokulturowej rodziny. Mama jest Polką, a ojciec Syryjczykiem. Urodziła się w Syrii i tam spędziła pierwsze lata swojego dzieciństwa, po czym na stałe przeprowadziła się całą rodziną do Polski. Rodzice wszczepiali w nią pasję do wędrówek, zabierając ją w różne rejony świata. Fascynacja innymi krajami, krajobrazami i kulturami pozostała jej do dziś. Odkrywanie naszej planety, jest według niej, najpiękniejszą przygodą w głąb natury i siebie.  Z zawodu jest psycholożką, przez wiele lat prowadziła warsztaty z psychoedukacji dla dzieci i młodzieży z zakresu: radzenia sobie ze stresem, umiejętności interpersonalnych, integracji, rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałania przemocy, uzależnień. Ponadto pracowała jako terapeutka zajęciowa z osobami niepełnosprawnymi. Psychologiczne spojrzenie pozwala jej lepiej zrozumieć świat i nawiązywać bliższe relacje z osobami z różnych kultur i środowisk.

Facebook
YouTube
Instagram