Miłość ponad wszystko (Difficult Love) + panel Afriqueer: Queer Africa and African Queerness

Reżyseria: Zanele Muholi, Peter Goldsmid

RPA

2010, 48 min.

Miłość ponad wszystko (Difficult Love), reż. Zanele Muholi & Peter Goldsmid (RPA/2010), 48 min. 

@muholizanele 

+ PANEL:  “Afriqueer: Queer Africa and African Queerness.” 

Host:  Atef Amri @its.not.atef

Goscie:  Matthew Blaise @matthew.blaise. /// Arlo Wat. @arlo_wat

Intymny i prowokujący do myślenia portret południowoafrykańskiej fotografki i działaczki na rzecz praw Zanele Muholi, Difficult Love bada, jak to jest być lesbijką w dzisiejszej RPA.

Miłość mimo wszystko to dokument, który z determinacją rozprawia się z mitami: czy homoseksualizm nie jest afrykański? Czy wszyscy Afrykańczycy są tacy sami? Czy lesbijki to wyłącznie klasa średnia? Zanele Muholi, wybitna fotografka i aktywistka, obala te stereotypy z niezwykłą pasją i wrażliwością. Sama wyszukuje osoby ze swojej społeczności, aby stworzyć autentyczny i różnorodny portret życia lesbijek w RPA. Poprzez jej osobiste zmagania i historie, widzowie poznają bogaty, wielowymiarowy obraz społeczności LGBTQ+ w Afryce Południowej.

Ten film to więcej niż dokument – to zaproszenie do głębszego spojrzenia i zrozumienia. Zanele Muholi swoją sztuką rzuca wyzwanie uprzedzeniom i skłania do refleksji nad siłą indywidualności i różnorodności.

 

TYTUŁ ORYGINALNY: Difficult Love 

Reżyseria: Zanele Muholi & Peter Goldsmid

Zdjęcia: Mathys Mocke, Tim Chevalier, Falk Eggert

Montaż: Gugu Sibande

Muzyka: Nduduzo Makhatini, Simphiwe Bam

Występują: Zanele Muholi 

Kraje produkcji: Republika Południowej Afryki 

Rok produkcji: 2010

Czas trwania: 48 minut 

 

Bio Zanele Muholi

urodziła się w Umlazi, miasteczku na południowy zachód od Durbanu w RPA, w 1972 roku. Od autoportretów po fotografie czarnoskórych lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych mieszkających w RPA, Muholi tworzy prace, które podkreślają obecność historycznie marginalizowanej i dyskryminowanej społeczności LGBTI w RPA. Zarówno radosna, jak i odważna, Muholi identyfikuje się jako wizualna aktywistka, kierująca się chęcią posiadania własnego głosu, tożsamości i historii oraz zapewnienia przestrzeni dla innych w swojej społeczności, aby mogli zrobić to samo (Art21).

Seanse

01.12.2024 / 14:00 - Państwowe Muzeum Etnograficzne Kup bilet