SEANSE:
AfroShorts I, 83 min. + Q&A z twórcami (30.11.2024, godz. 15:30)
AfroShorts I, 83 min. bez rozmowy z twórcami po filmie (01.12.2024, godz. 16:00)
Cab Ride reż. Ola Jones&Femi Two
Motyw podróży w tym krótkim filmie pasuje jak ulał, bo wracając do domu nasze bohaterki przechodzą też przez kłótnię w relacji i docierają do porozumienia. Całą ich rozmowę tak jak i przelatującą za szybą samochodu przestrzeń śledzi kierowca taksówki, który jest przez większość czasu jedynie świadkiem, ale z biegiem czasu staje się też drugoplanowym bohaterem całej sytuacji. Całość zaczyna się gorzko, ale rozwija się pozytywnie i pozostawia za sobą uczucie zadowolenia. Co świadczy o tym, że była to dobra droga.
Reżyseria i scenariusz: Femi Tiwo, Ola Jones
Zdjęcia: Ricardo McLeary-Campbell
Montaż: Karolina Matela, Ola Jones, Taz Tron Delix
Występują: Femi Tiwo, Michelle Nantuwa
Kraje produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 12 minut
Nagrody i festiwale: Queer Shorts Vienna (2023, oficjalna selekcja), ONF (2023, Best Fluid Story), Minute Shorts (2023, oficjalna selekcja)
Girl on Girl reż. Laura Jayne Tunbidge
Problemy komunikacyjne są powszechnym problemem relacji romantycznych. Pary lesbisjkie nie są w tym przypadku wyjątkiem. Szczególnie jest to prawdą ze względu na większe szanse na bycie straumatyzowaną. Homofobia bowiem pozostawia rany, często fizyczne, ale zdecydowanie częściej psychiczne. Przemoc psychiczną oczywiście można przetrwać, ale sposoby radzenia sobie z nią wchodzą nam często w nawyk nie pozwalając funkcjonować w zdrowy sposób w relacjach, które nie są przemocowe. W “Dziewczyna z Dziewczyną” mamy dobitne i poruszające przedstawienie takiej drastycznej nieumiejętności komunikacji, która doprowadza do rozpadu relacji.
Reżyseria i scenariusz: Laura Jayne Tunbridge
Zdjęcia: Ebba Hult
Montaż: Nina Annan
Muzyka: Adiescar Chase
Występują: Gloria Obianyo, Shaniqua Okwok
Kraje produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 10 minut
Men Code reż. Adrian Gardner
Kiedy rozważa się homofobię z góry, teoretycznie, abstrakcyjnie to wydaje się, że dotyka ona jedynie osoby homoseksualne. Ale przechodząc do konkretnych przypadków okazuję się, że na wymuszonym ukrywaniu się osób cierpi również masa osób postronnych. Partnerzy i partnerki, które mają poczucie bycia niewystarczalnymi. Inne osoby, spotykające się z osobami niepogodzonymi ze swoją seksualnością, które są czy to ukrywane, czy to traktowane instrumentalnie. Taką właśnie zaburzającą czystą wizję homofobii ukazuje nam “Męskie Kodowanie”. Główny bohater jest w oczywisty sposób ofiarą, ale z drugiej strony nie sposób nie dostrzec jego wad. Co nie zmienia faktu, że gdyby nie uprzedzenia społeczne cała sytuacja, w której Lucas zachowuje się nie w porządku nigdy nie miałaby miejsca.
Reżyseria: Adrian Gardner
Scenariusz: Ryan Walker-Edwards
Zdjęcia: J.P Garcia
Montaż: Patrick Walsh
Występują: Stephen Adeji-Kyem, Ryan Walker-Edwards, Tajá Luegáèzor Christian
Kraje produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 15 minut
Nagrody i festiwale: Oficjalna selekcja – Chicago International Film Festival (2023), Norwich Film Festival, British Urban Film Festival, Queer Film Festival Munich
Prima and Lebsi reż. Welket Bungue
Pomimo krótkiego czasu dwie główne postacie tego filmu mają głębię. Są wiarygodnymi i ciekawymi osobami, których losy śledzi się z zaciekawieniem. Zupełnie różne. Zajmują się czym innym, jedna jest dilerką zioła i raperką, lubianą i znaną w społeczności, druga jest bezrobotną artystką i matką. Ich romans rozpoczął się na imprezie urodzinowej Primy, żeby zobaczyć jak się zakończy, musisz zaczekać do samego końca filmu.
Reżyseria i scenariusz: Welket Bungue
Zdjęcia: Miguel Munha
Montaż: Paula Trojany
Występują: Nádia Yracema, Carla Monteiro,
Kraje produkcji: Portugalia
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 25 minut
Zwarte Ibis reż. Coraci & Juli
Unikalna koncepcja filmu Zwarte Ibis, która umieszcza nas we wnętrzu umysłu bohaterki, całkowicie odmienia sposób odbioru. Oglądając filmy, często zostajemy zachęceni do refleksji nad sobą i naszym spojrzeniem na świat. Tutaj jednak mamy do czynienia z czymś głębszym: film wciąga nas do wnętrza bohaterki, by potem „wypluć” nas z powrotem w głąb nas samych Przetwarzamy wraz z nią wątpliwości, nadzieje, ból związany ze swoją seksualnością. To, co z tego wyciągniemy, zależy tylko od nas.
Reżyseria i scenariusz: Black Speaks Back (Emma-Lee Amponsah)
Zdjęcia:
Muzyka:
Występują:
Kraje produkcji: Holandia
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 18 minut