Aktualności

< powrót do wszystkich aktualności

Miasto Filmów

Widzowie obejrzeli znakomitego "Wędrowca: Baaba Maal" w reżyserii Joao Pedro Moreira - dokument o Baaba Maal, senegalskim, znanym na całym świecie muzyku, który w swoim kraju zyskał status jednego z największych autorytetów.

W tym filmie padają zdania, których długo nie zapomnę. Wspaniały jest moment, kiedy Baaba Maal mówi: Zawsze możesz patrzeć i słuchać, bo twoje oczy i uszy należą do ciebie. Do nikogo innego. To dla mnie ważne zdanie - mówiła Ola, jedna z uczestniczek pokazu.

Nie miałem pojęcia, że w jednym kraju muzyka może być tak różna. I jednocześnie, że gdziekolwiek nie pojedziesz, wszyscy tam tańczą, grają, śpiewają, jakby niczym innym się nie zajmowali. Można wpaść w kompleksy - dodawał inny uczestnik pokazów, muzyk-amator.

Żyrardów to miasto, które rodzi muzyków - nie tylko za sprawą znanej w regionie Szkoły Muzycznej, ale przede wszystkim z powodu naturalnego muzycznego wrzenia, które dopinguje młodych ludzi do zakładania zespołów. Podziemie tego miasta, którego powstanie wiąże się ściśle z przemysłem włókienniczym, rozbrzmiewa muzyką - dlatego wyjątkowo brzmi tu zdanie, które Baaba Maal mówi o swojej przeszłości:

To nic dziwnego, że w Senegalu synowie rybaków stają się muzykami. W moich stronach wszyscy mieli ojców rybaków, bo wszyscy mężczyźni się tym zajmowali.

Miasto Filmu to coroczny przegląd filmowy adresowany głównie dla licealistów, organizowany w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki Miasto Gwiazd. W tym roku trzeci - ostatni dzień, należał do kina Afryki.


< powrót do wszystkich aktualności
Miasto Filmów