Aktualności

< powrót do wszystkich aktualności

13 kwietnia rusza 13. edycja AfryKamery

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, zaprezentujemy Państwu najlepsze tytuły z całej Afryki – ukazujące bogactwo afrykańskiej kinematografii i poruszające aktualne zagadnienia społeczno-polityczne. Nie zamierzamy uciekać od najważniejszych tematów, wręcz przeciwnie, postaramy się by wybrzmiały one z całą mocą. XIII edycja AfryKamery będzie również nieco dłuższa niż poprzednie – chcemy umożliwić Państwu spokojną kontemplację filmów oraz szeroką dyskusję nad kinem.

 

W tym roku prezentujemy następujące bloki tematyczne:

ZIELONA AFRYKA
Cykl dokumentów o aktualnych problemach ekologicznych w Afryce. Skupiamy się na działalności aktywistów starających się odmienić los lokalnej społeczności, a w konsekwencji – całego świata. Wśród filmów znajdzie się głośny dokument Silas w reżyserii Anjali Nayar i Hawa Essuman, opowiadający o czołowym liberyjskim działaczu walczącym z nielegalną wycinką drzew.

OCZAMI DZIECI
Cykl filmów dedykowanych dzieciom. Wzruszające i edukacyjne, pokazują jak jednocześnie przekazywać wiedzę i tworzyć znakomite kino. W bloku dostępne będą produkcje, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych, m.in. wielokrotnie nagradzany animowany dokument "Liyana" w reżyserii Aarona i Amandy Kopp, opowiadający o grupie dzieci z sierocińca w Suazi.

KAIRSKI UŚMIECH
Blok egipskich filmów komediowych – łamiących schematy i poszukujących nowego filmowego języka w kraju, w którym dotychczas sarkazm czy kariera komika często uchodziły za “niegodne islamu”. Wśród tytułów "Ali, koza i Ibrahim" w reżyserii Sherifa El Bendar – film drogi opowiadający o mężczyźnie przekonanym, iż pewna koza jest reinkarnacją jego zmarłej dziewczyny.

NOWE KOLORY TĘCZY
Zestaw innowacyjnych i łamiących schematy filmów z 'tęczowego narodu', czyli Republiki Południowej Afryki. W tej kategorii będzie można zobaczyć m.in. "High Fantasy" w reżyserii Jenny Cato Bass. Zrealizowana w konwencji found footage opowieść o grupce wieloetnicznych znajomych, którzy podczas wyjazdu pod namiot zamieniają się ciałami, ujawnia szereg rasowych i genderowych uprzedzeń.

LUZOFOŃSKIE NATARCIE
Zestaw filmów z portugalskojęzycznych państw Afryki (wchodzących w skład krajów luzofońskich, a więc posługujących się językiem portugalskim). Poza blokiem krótkich metraży współorganizowanym wraz z PALOP oraz z Festiwalem Oiá, planowany jest takżę blok dokumentów poświęconych Mozambikowi.

KWIATY ABISYNII
Specjalny pokaz plenerowy filmów muzycznych z Etiopii organizowany we współpracy z restauracją Afrykasy.

 

W ramach festiwalu planowane są też pokazy plenerowe oraz seanse specjalne w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Nasze festiwalowe after party uświetni występ wschodzącej gwiazdy brytyjskiego soulu, pochodzącej z Ghany, Tawiah.


Na XIII Festiwal AfryKamera zapraszamy do warszawskiej Kinoteki, w dniach 13-21 kwietnia. Poza centrum pokazów w Warszawie festiwal odbędzie się w:

– Krakowie (16-22 kwietnia, Kino Pod Baranami)
– Wrocławiu (19-22 kwietnia, Dolnośląskie Centrum Filmowe)
– Poznaniu (20-26 kwietnia, Kino Muza)


Zapraszamy serdecznie w fascynującą filmową wędrówkę po Afryce!EKIPA AFRYKAMERY


< powrót do wszystkich aktualności
13 kwietnia rusza 13. edycja AfryKamery