wydarzenia

WIECZÓR SUDAŃSKI - DZIEŃ AFRYKI

 

25 maja, godz. 18.00
Dzika Strona Wisły (Pl. Hallera 5)

Ambasada Republiki Sudanu w Berlinie, Festiwal AfryKamera i Fudacja Harambi zapraszają na Wieczór Sudański w ramach programu Festiwalu Filmu Afrykańskiego "AfryKamera" i obchodów "Dnia Afryki" w Warszawie.

Zapraszamy na wieczór wypełniony filmami, dobrym jedzeniem i muzyką.

W programie Wieczoru Sudańskiego:
    •    pokaz filmów krótkometrażowych:
           „Nyerkuk” - reż. Mohamed Kordofani;
           „Tydzień i dwa dni” / ‘One week and two days” - reż. Marwa Zein
    •    przybliżenie kultury Sudanu Północnego - slajdowisko
    •    pokaz filmu "Yalla Chartum" i spotkanie z reżyserami Andreasem Lamothem, Frederickiem Leitzke
    •    oraz nieodzowny, tradycyjny poczęstunek sudański

Wieczór zakończymy koncertem AHMEDA HASSANA GARGORI połączonym z pokazem tradycyjnych tańców sudańskich w wykonaniu zespołu tanecznego Stowarzyszenia Polsko-Sudańskiego "Nil-Wisła".

-----------------------

Sudan, oficjalnie Republika Sudanu, to kraj położony w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Jest jednym z największych państw tego kontynentu, zamieszkuje go ponad 35 mln ludzi. Stolicą Sudanu jest Chartum.  

Sudan sąsiaduje z siedmioma państwami: z Egiptem od strony północnej, na wschodzie z Erytreą i Etiopią, od strony południowej z Sudanem Południowym , który uzyskał niepodległość w wyniku referendum w 2011 r. Na południowym zachodzie Sudan sąsiaduje z Republiką Środkowoafrykańską, na zachodzie z Czadem i na północnym zachodzie z Libią.

Sudan uzyskał niepodległość w 1956 r. Ustrój polityczny kraju to republika autorytarna. Władzę sprawuje prezydent Omar Hassan Ahmed Al Bashir wraz z dwoma wiceprezydentami.

Dominującą religią w Sudanie jest islam, chociaż zamieszkują kraj również wyznawcy katolicyzmu, prawosławia czy protestanci. Jednostką monetarną kraju jest funt sudański. Językiem urzędowym jest arabski. Angielski jest dość rozpowszechniony. W całym kraju żyje jednak wiele grup etnicznych, posługujących się innymi językami i dialektami.

Wstęp wolny.

Wydarzenie współorganizowane z Ambasadą Republiki Sudanu w Berlinie.