Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
English version

WROCŁAW, Koncert zespołu AfroTuba z udziałem Buba Badjie Kuyateh

20 kwietnia / 21:00 / Kalaczakra Gallery & Coffee / ul. Kuźnicza 29A

WSTĘP WOLNY

AfroTuba

AfroTuba

 

 

 

Grupa powstała pod koniec 2014 roku z inicjatywy duetu Balafon Brothers.

Jest owocem ich długoletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami. Ich muzyka to fuzja różnych gatunków. Sekcja rytmiczna, bazuje na tradycyjnych rytmach i pieśniach griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta inspiruje się folkiem Słowian, bałkańskim, latynoamerykańskim oraz muzyką nowoczesną.

Różnorodne punkty odniesienia, słychać w  energetycznej i zróżnicowanej formule muzycznej, popartej autorskimi aranżacjami. AfroTuba zabiera nas w muzyczną podróż po zakamarkach globu, szerzy ideę pokoju na nim, propaguje jedność i miłość.

Buba Badjie Kuyateh

Buba Badjie Kuyateh

 

 

Wirtuoz instrumentu kora i kompozytor. Urodzony w 1982 roku w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków) rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat.’Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem kory oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii. W 2012 roku przyjechał do Polski.

Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, którym zaprezentował się on szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Stanisław Soyka, Kinior i inni. Buba współpracuje z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista oraz koncertując z uznanymi muzykami indyjskimi.