
WARSZAWA, Projekcje plenerowe
Kwiat na nowo rozkwita

20 kwietnia / 21:00 / AFRYKASY / Postępu 5
Scenariusz i reżyseria: Quino Piñero
Produkcja: Etiopia, Wielka Brytania / 2017
Czas trwania: 69’
WSTĘP WOLNY
PREMIERA POLSKA
Etiopska muzyka lat 70. zdobyła popularność na całym świecie. Dźwięki ethio-jazzu, który stworzył Mulatu Astatke, docenili słuchacze i znani artyści. Choć czasy „swingującej Etiopii” z powodów politycznych minęły bezpowrotnie, współczesna etiopska scena muzyczna ma równie wiele do zaoferowania. Z dziedzictwa ethio-jazzu korzystają dziś nie tylko muzycy jazzowi, ale i hip-hopowcy czy twórcy nowoczesnej muzyki elektronicznej. Wszystkich łączy jedno: przywiązanie do korzeni i łączenie tradycji ze współczesnymi światowymi trendami. Ten film to podróż przez współczesne Addis Abebe, przez jego nocne życie i przez unikalne, świeże brzmienia.
QUINO PINERO: hiszpański inżynier dźwięku, producent muzyczny i twórca filmowy. Założył własne wydawnictwo muzyczne SolySombra Recordings. W 2012 roku przeprowadził się do Etiopii, zafascynowany tamtejszą sceną muzyczną. Pracował tam z takimi artystami, jak Mulatu Astatke i Samuel Yirga. W 2015 roku nakręcił swój pierwszy film dokumentalny “Roaring Abyss”, który zabierał widzów w muzyczną podróż po Etiopii. “Kwiat na nowo rozkwita” to jego drugi pełnometrażowy film dokumentalny.
Pociąg soli i cukru

20 kwietnia / 21:00 / AFRYKASY / Postępu 5
Reżyseria: Licinio Azevedo
Produkcja: Portugalia, Francja, Brazylia, RPA, Mozambik / 2016
Czas trwania: 93’
WSTĘP WOLNY
Mozambik, końcówka lat 80., czas krwawej wojny domowej. Bohaterami są mieszkańcy wiosek, którzy podróżują pociągiem do oddalonego o 700 kilometrów Malawi, gdzie wymieniają lokalne dobra - sól i cukier - na środki potrzebne do życia. Pociąg, w którym omawiane są aktualne wydarzenia i problemy, staje się pretekstem do przedstawienia przekroju uciemiężonego społeczeństwa. Każdy podróżny reprezentuje inne ambicje, nadzieje i lęki, ale wszystkich łączy jedno: silna chęć przetrwania. Film szturmem zdobył festiwale.
Adama

26 kwietnia / 20:00 / CAFE SĄSIAD / Księcia Ziemowita 16
Reżyseria: Simon Rouby
Produkcja: Francja / 2015
Czas trwania: 82’
WSTĘP WOLNY
Pokaz z napisami w języku polskim i rosyjskim
Adama to dwunastoletni chłopiec dorastający w rolniczej wiosce gdzieś w Afryce Zachodniej. Mieszkańcy osady nie mogą jej opuszczać – zakaz ma ich chronić przed złem, jakie czai się na zewnątrz. Gdy starszy brat Adamy postanawia uciec, chłopiec wyrusza w świat, by go odnaleźć. Z bezpiecznego domu trafia w sam środek ogarniętej wojną Europy. To animowana historia o dojrzewaniu, utracie bezpiecznego domu i doświadczeniu wojny. Jednocześnie poetyckie kadry i wszechobecna symbolika nadają filmowi wielowymiarowości oraz uniwersalnego charakteru.
Projekcji towarzyszyć będzie międzykulturowy poczęstunek przygotowany przez mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców.
Pół roku z bosymi babciami

28 kwietnia / 20:00 / Pawilon 512 / CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Scenariusz i reżyseria: Yasmin Kidwai
Produkcja: Indie / 2013
Czas trwania: 56’
WSTĘP WOLNY
Wzruszająca opowieść o samowystarczalności, szczerej chęci do nauki, odkrywaniu świata oraz dialogu międzykulturowym. Film pokazuje sześć miesięcy z życia kobiet z Tanzanii, Południowego Sudanu, Malawi oraz Liberii, które przyjechały do indyjskiej wioski Tilonia by nauczyć się budowy i instalacji paneli słonecznych. Na pół roku kobiety te staną się studentkami Barefoot College – uczelni, która w swe progi przyjmuje ubogie, często niepiśmienne kobiety, by dać im kwalifikacje w zawodach inżynieryjnych.
Fundamentem tego z pozoru niewielkiego projektu jest nadzieja, że idea, która zrodziła się w małej indyjskiej wiosce może mieć globalny zasięg, a innowacyjne rozwiązania nie zawsze pochodzą z krajów bogatych. Fascynująca opowieść o samowystarczalności, demistyfikacji technologii oraz emancypacji wykluczonych.