Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
English version

Blok TAJEMNICE LUZOFONII

   18:30 PONIEDZIAŁEK 16 kwietnia

Biżuteria z rybich łusek

Biżuteria z rybich łusek

 

Reżyseria: Edson Silva D
Produkcja: Polska, Wyspy Zielonego Przylądka / 2017
Czas trwania: 3'
Muzyka: Gillicuddy
Występują: Ronise Cardoso
Tytuł oryginalny: Biojoias - biżuteria z rybich łusek z Wysp Zielonego Przylądka

Czy rybie łuski to tylko odpad? Ronise z Cabo z Wysp Zielonego Przylądka udowadnia, że nie. Z czegoś, co zazwyczaj ląduje na śmietniku, wyczarowuje… biżuterię. To nie tylko przykład dobrego pomysłu na recykling, ale też opowieść o przedsiębiorczej kobiecie, której leży na sercu dobro jej lokalnej społeczności. Jej talent i kreatywność są zadziwiające. A biżuteria, którą tworzy, zaskakująco piękna.

Nyo Vweta Nafta

Nyo Vweta Nafta

NAGRODY I FESTIWALE:
MFF Rotterdam (2017)

Scenariusz i reżyseria: Ico Costa
Produkcja: Portugalia, Mozambik / 2017
Czas trwania: 22'
Zdjęcia: Hugo Azevedo
Muzyka: Musique Puto Zaca
Występują: Zacarias Covela, Domingos Marengula, Édio Peleve, Belton Guilade, King Best, Mimórcia Nhantumbo, Vivaldo Zandamela, Hélder Tinga, Big John, Carlos Hernandez
Tytuł oryginalny: Nyo Vweta Nafta

Reżyser powraca do Inhambane w Mozambiku, gdzie mieszkał w 2010 roku i próbuje odnaleźć swojego przyjaciela. Przy okazji przygląda się tamtejszemu młodemu pokoleniu. Zarabiający na życie sprzątaniem i myciem samochodów ludzie marzą o lepszej przyszłości.

ICO COSTA: urodził się w 1983 roku w Lizbonie. Studiował w szkole filmowej w Lizbonie I na Universidad del Cine w Buenos Aires. Jego krótkometrażowe filmy pokazywane były na festiwalach na całym świecie.

Mała gosposia

Mała gosposia

NAGRODY I FESTIWALE:
FESTin Portugalia (2018)

Scenariusz i reżyseria: Katya Aragão
Produkcja: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca / 2017
Czas trwania: 20'
Zdjęcia: Dário Paraíso
Muzyka: Guilherme de Carvalho
Występują: Ana Pinheiro, Ely Patrícia, Marilene Mandinga, Jó do Mocho, Djamila Costa and Linett Lopes.
Tytuł oryginalny: Mina Kiá
Tytuł angielski: Little Maid

 

Nastoletnia Tonya opuszcza kochającą rodzinę i wyjeżdża do miasta, by zamieszkać z wujostwem i zdobyć wykształcenie. Ale na miejscu jest przez wszystkich wykorzystywana i poniżana.

KATYA ARAGÃO: urodziła się na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej w 1986 roku. Jest dziennikarką i producentką. “Mina Kiá” to jej debiut reżyserski.

Dla mojej ziemi

Dla mojej ziemi

NAGRODY I FESTIWALE:
FESTin Portugalia (2018)

Scenariusz i reżyseria: Rui Manuel da Costa
Produkcja: Gwinea Bissau / 2017
Czas trwania: 14'
ZdjęciaDomingos Sanca
WystępująQuintino Tchantchalam
Tytuł oryginalny: Pá Nha Téra
Tytuł angielski: For My Land

Dyrektor parku „João Vieira and Poilão” w archipelagu Bijagós próbuje chronić przyrodę na obszarze, którym zarządza. Cenią go za to przywódcy lokalnych społeczności. Ale ci, którym ochrona przyrody przeszkadza we wzbogacaniu się, prowadzą z nim nieustanną walkę.

RUI MANUEL DA COSTA: urodzony w Gwinea Bissau aktor i reżyser. Początkowo związany z teatrem, w 2000 roku zrealizował swój pierwszy film krótkometrażowy “Rapaz Precisa De Ajuda”. Jego filmy pokazywane były na wielu światowych festiwalach.

Czas, by odejść

Czas, by odejść

NAGRODY I FESTIWALE:
FESTin Portugalia (2018)

Reżyseria i zdjęcia: Samira Vera-Cruz
Produkcja: Republika Zielonego Przylądka / 2016
Czas trwania: 24'
Muzyka: Sori Araújo
Występują: Gregória Teixeira, Leocádio Varela, Adélia Silva
Tytuł oryginalny: Hora di Bai
Tytuł angielski: Time to Go

 

Mieszkańcy Republiki Zielonego Przylądka, mają wiele zwyczajów i przesądów związanych ze śmiercią. Poznajemy człowieka, który modlitwą „uwalnia” dusze umierających, profesjonalną płaczkę i kobietę, która od ponad trzydziestu lat jest przygotowana na swój pogrzeb.

SAMIRA VERA-CRUZ: ukończyła studia filmowe w American University of Paris. W swoich filmach przygląda się współczesnym mieszkańcom Republiki Zielonego Przylądka i stara się uchwycić znaczenie tradycji w ich życiu.


Ścieżki

Ścieżki


Scenariusz i reżyseria: Mauro Pereira
Produkcja: Angola / 2017
Czas trwania: 20'
Zdjęcia: Adilson Bacelar
Muzyka: Karlon Kriolo
Występują: Sulângelo Moreira
Tytuł oryginalny: Percusos
Tytuł angielski: Tracks

 

Historia człowieka, który opuścił rodzinną Republikę Zielonego Przylądka i udał się do Angoli w poszukiwaniu pracy. Znalazł ją tam, ale cena, jaką płaci za próbę spełnienia marzeń, jest wysoka.

MAURO PEREIRA: urodził się w 1986 roku w Luandzie w Angoli, ale dorastał w Portugalii. Tam też stawiał pierwsze kroki jako filmowiec. W 2014 roku powrócił do Angoli, gdzie realizuje filmy reklamowe i dokumentalne.

Twoja religia

Twoja religia

Reżyseria: Yara Costa
Produkcja: Mozambik / 2017
Czas trwania: 14'
Zdjęcia: Lisa Persson
Występują: Karen Abdulramane, Amina Ramane
Tytuł oryginalny: Vestindo a Religiao
Tytuł angielski: Your religion

 

Karen mieszka w niewielkiej miejscowości w Mozambiku. Wychowano ją w liberalny sposób, by sama mogła dokonywać swoich wyborów. Wybrała radykalną odmianę islamu. Jej wiara wzbudza zdziwienie i niezrozumienie w małym społeczeństwie.

YARA COSTA: dziennikarka i reżyserka filmowa z Mozambiku. Mieszkała w Angoli i RPA, pracowała też w Brazylii jako reporterka. Studiowała produkcję filmów dokumentalnych na NYU. Swój pierwszy film, “Why Are They Here? Chinese Stories in Africa”, zrealizowała w 2011 roku. W swojej twórczości chce przekazywać nieopowiedziane historie z Afryki i przełamywać negatywne stereotypy na temat tego kontynentu w zachodnich mediach.