Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
AFRYKAMERA
English version

Drodzy AfryKamerowicze,

Z przyczyn niezależnych od naszej ekipy tegoroczna AfryKamera odbędzie się w innym terminie. Do kin zapraszamy Was w #listopadzie i #grudniu 2019. Obecnie pracujemy nad programem wydarzeń, które, mamy nadzieję, skrócą Wam czas oczekiwania na 14. edycję. Zdradzimy tylko, że poza zmianą terminu pracujemy nad innymi innowacjami ;)

 

XIII edycja festiwalu AfryKamera

13 - 22 kwietnia 2018


XIII edycji AfryKamery patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Nasz festiwal promuje filmy afrykańskie, ale również porusza aktualne kwestie społeczno-polityczne ważne zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.

Tego nie zobaczysz na innych festiwalach!

Mamy za sobą DEKADĘ istnienia.

Festiwal "AfryKamera. film. muzyka życie", pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykańską kinematografię, odbywa się raz w roku w Warszawie oraz w takich miastach, jak Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Zamość, Gorzów Wielkopolski i Konin.

Festiwal zapoczątkowaliśmy w 2006 roku wspólnie z Ambasadą Republiki Południowej Afryki przy ogromnym wsparciu ówczesnej ambasador, Febe Potgieter Gqubule. Kolejne odsłony AfryKamery były niezwykle dobrze przyjęte zarówno przez publiczność, jak i polskie media. W 2007 roku AfryKamera uzyskała nominację do nagrody Nocnych Marków magazynu Aktivista za najlepsze wydarzenie roku. Niezwykłym przyjacielem AfryKamery był Abdulcadir Gabeire Farah - fundator i wieloletni prezes Fundacji dla Somalii. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu zaprezentowaliśmy ponad 250 filmów z całego kontynentu afrykańskiego. Gościliśmy twórców, producentów, reżyserów i dziennikarzy z Angoli, Mozambiku, RPA, Burkina Faso, Egiptu, Maroka, Nigerii, Wielkiej Brytanii, Francji, Mauritiusu, Algierii czy Rwandy. Prezentujemy filmy, które zdobywały nagrody na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Sundance. Nie zapominamy również o produkcjach nominowanych do Oskarów czy nagrodzonych Cezarami.

PO CO AFRYKAMERA?

AfryKamera prezentuje najważniejsze zjawiska w kulturze i w filmie na kontynencie afrykańskim. Nazwa festiwalu wskazuje na jego klucz: Afrykańska Kamera, czyli Afryka oczami Afrykanów.  Pokazujemy Afrykę taką, jakiej doświadczają na co dzień jej mieszkańcy – nie zniekształconą przez krzywe zwierciadło zachodniej mentalności.

Aktualnośći

więcej

Dofinansowanie

Miasto WarszawaMKiDN

Sponsorzy

AfricalinePuriteKOKOworld

Partnerzy

Instytut Francuski w WarszawieInstytut CamoesPALOPFestiwal OIADNA WinesWatchDocsStaromiejski Dom Kultury WarszawaCentrum WielokulturoweLegalna Kultura

Patroni

TOK FMCo jest graneActivistKinoWarsaw InsiderKontynent WarszawaFilmEtnosystem.plDla StudentaUlica ekologicznaDziecko w WarszawieQlturkaTVP Kultura