Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
AFRYKAMERA
Polska wersja


 Festiwal AfryKamera 2019 / 14. edycja

Warszawa / Kinoteka: 12 – 19 grudnia

Pokazy w ramach replik w 15 głównych miastach Polski: grudzień 2019 - styczeń 2020

rozszerzone programy odbędą się w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i w Gdańsku.

Krajem przewodnim 2019 roku będzie RWANDA.

 

Pozostałe elementy, tradycyjnie podzielone zostają na segmenty tematyczne, tym razem wg. obszarów tematycznych takich jak m.in: luzofońskie natarcie, ekologia w Afryce. Konsekwentnie rozwijamy stały (od kilku lat) element programu "Afryka w polskim obiektywie" - pokazy filmów realizowanych przez Polaków lub we współpracy z Polakami zarówno na kontynencie jak też poruszających sprawy go dotyczące. Ten element programowy ma wysoką wartość integrującą z polską publicznością oraz ułatwia widzom utożsamianie się z poruszaną tematyką filmów natomiast jego rozwijanie wymiernie przekłada się na znaczne rozszerzenie kanałów dotarcia do widowni.

Zamierzamy także zorganizować panel ekspercki z zaproszeniem dyrektorów festiwali warszawskich oraz instytucji pt. ZMIANA KLIMATU A KULTURA.

W ramach ponad 30 projekcji na terenie Warszawy zaprezentujemy filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty a także zorganizujemy szereg wydarzeń towarzyszących. Warszawa jest tradycyjnie sercem Festiwalu i kumuluje większość wydarzeń, natomiast repliki festiwalu odbywają się w innych miastach w całej Polsce. W tym roku po raz pierwszy kierujemy kilka filmów do sieci kin studyjnych w całej Polsce odpowiadając na zgłoszone zainteresowanie i potrzeby zarówno publiczności jak też współtwórców kultury i animatorów społecznych z różnych regionów Polski. Potwierdza to wysoką tendencję rozwojową festiwalu oraz wyraźne zapotrzebowanie na jego ofertę kulturalną. Efekt ten chcemy jeszcze wzmocnić poprzez strategiczne zabiegi jakimi będą integracja zewnętrzna festiwalu oraz jego dalszy rebranding w ramach szeroko zakrojonej, alternatywnej kampanii.

Podobnie jak w 2019 roku zwiększamy ilość dni z projekcjami, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich intensywności. Pozwoli to na sprawniejsze łączenie projekcji z warsztatami/spotkaniami i umożliwi widzom pełniejsze uczestnictwo w ofercie festiwalu, w której znajdą się warsztaty, spotkania, wieczory kulturowe z poczęstunkami, specjalne wizyty, itp.

14. edycja AfryKamery to również zmiana brandu festiwalu – po raz pierwszy na plakacie użyjemy artystycznej fotografi. Naszą modelką zgodziła się być Chi-Chi Ude, którą fotografuje Honorata Karapuda.

 

SEGMENTY PROGRAMU FILMOWEGO

Afroselekta: 16-18 filmów najlepszych filmów ostatnich paru lat. Filmy wyselekcjonowane to zawsze najlepsze filmy z kontynentu (w 2018 roku z blisko 700 filmów) w dwóch blokach krótkich metraży i pełnych metraży (bez podziału na dokumenty).

Afryka w Polskim Obiektywie: poszukujemy min. 4 tytuły - specjalny pokazy poświęcone polskiej twórczości filmowej na kontynencie afrykańskim.

Afrokids: projekcje dla dzieci w wieku gimnazjalnym i licealnym wraz z warsztatami artystycznymi oraz warsztaty animacji z dziećmi.

Najlepszemu filmowi krótkometrażowemu i pełnometrażowemu Festiwalu zostanie przyznana Nagroda Jury ZŁOTA ZEBRA oraz Nagroda Publiczności ZŁOTA GAZELA wraz z nagrodami pieniężnymi. Na pokazy zaproszeni zostaną reżyserzy.

 

WYDARZENIA TOWRZYSZĄCE

Pokazy plenerowe - darmowe projekcje tytułów o charakterze integrującym - muzyczne, kulinarne i artystyczne. Te pokazy są bardzo ważnym aspektem wyjścia do ludzi, zwiększenia dostępności oferty kulturalnej dla publiczności oraz integracji tematu afrykańskiego z społecznością.

Wydarzenia charakterze interdyscyplinarnym towarzyszące konkretnym segmentom tematycznym, które pozwolą na ciekawą i wielowątkową prezentację bogatej i inspirującej kultury Afryki.

Wydarzenie otwarcia uświetni koncert IFY UDE (Polska / Nigeria), a na zakończenie zagra dla naszych gości The Afronauts  (Kraków).

The Afronauts to projekt muzyczny w stylu pochodzącym bezpośrednio z Nigerii i Ghany i grający afrobeat - gatunek muzyczny, który powstał w Afryce w połowie lat 60. XX wieku, łączący afrykańskie rytmy oraz tradycyjną muzykę nigeryjskiego plemienia Joruba z funkiem i jazzem.

The Afronauts w składzie:

Alex Clov – sax baryton, Dominik Podgórski – perkusjonalia, Ethan Smith – sax sopran, Grzegorz Kosowski – gitara, Gaspard Benoit – puzon; Hicham Bajjou- wokal, Kacper Matuszewski – bębny, Mateusz Mazurkiewicz – gitara basowa

News

More news

Subsidy

Sponsors

Partners

Patrons