filmy

WĘDROWIEC: BAABA MAAL

 

Do oglądania i słuchania / Must watch and must listen

Muzyk Baaba Maal jest w drodze od 40 lat, ale zawsze wraca tam, gdzie się urodził. Mówi, że drzewo bez korzeni nie wyda żadnych owoców. W ojczystym Senegalu jest wielką gwiazdą, ale jego płyty znane są także na Zachodzie. W swojej muzyce łączy afrykańską tradycję ze współczesną elektroniką. Jego twórczość mówi wiele o jego osobowości, a ta przekłada się również na tworzony przez niego w Podorze festiwal Blues Du Fleuve. Jest to miejsce, które łączy różnych ludzi i różne kultury; gdzie spotykają się dźwięki, taniec i moda. „Wierzę w muzykę i jej siłę” – deklaruje Maal i my, patrząc na jego zaangażowanie, pasję i determinację, wierzymy w to zapewnienie.

Ten film przypomina starą prawdę, że kultura może łączyć ponad podziałami i czynić wiele dobra dla lokalnej społeczności. „The Traveller” to opowieść o charyzmatycznym człowieku, którego sława wykracza daleko poza granice jego kraju. Organizowany przez niego festiwal przyciągnął takie zachodnie gwiazdy, jak Winston Marshall z Mumford and Sons czy Freddie Cowan z The Vaccines. W filmie oglądamy nie tylko to niezwykłe wydarzenie, ale także zachwycamy się przepiękną scenerią położonego nad wodą miasteczka. „Rzeka zawsze do ciebie przemawia” – mówi Maal o swoich inspiracjach. I nie mamy wątpliwości, że on się w niej zasłuchuje, tak samo jak my w niezwykłej ścieżce dźwiękowej filmu, potwierdzającej geniusz jej autora. Film do oglądania i słuchania.

///

Baaba Maal has been on the road for 40 years, but always returns to his birthplace. In his home country, Senegal, he remains a star, but his albums are also well-known across the world. His music blends African tradition with electronic music. This body of work speaks volumes about his personality and in turn is expressed in the Blues Du Fleuve Festival, his creation in Podora. Here is the meeting place of people and cultures; here sounds, dance and fashion interact. „I believe in music and its power” – declares Maal and his commitment, passion and determination validates this statement.

The festival also attracts foreign stars like Winston Marshall of Mumford and Sons or Freddie Cowan of The Vaccines. The audience watches this unique event, but also admires the beautiful riverbed town scenery. „The river always speaks” - Maal recalls his inspirations. Without a doubt he listens to what it says, much as we cannot help but be blown away by the unique soundtrack.

Autorka: Alicja Sterna

 

João Pedro Moreira – urodził się  w Lizbonie. W pierwszej kolejności to zapalony muzy, króry grał w takich projektach jak Ghost in the Machine, Hipnotica, Balla, O Maquinista and obecnie Beautify Junkyards. Od ukończenia 22 roku życia Moreira pracował jako montażysta w stacji TV, następnie zajął się też reżyserią wideoklipów, programów telewizyjnych, dokumentów, reklam.

///

João Pedro Moreira – born in Lisbon he is primarily a passionate musician who played on such projects as Ghost in the Machine, Hipnotica, Balla, O Maquinista and presently Beautify Junkyards. Since age 22 Moreira worked as an editor in a TV station, afterwards directing music videos, tv shows , documentaries, commercials.

 

Tytuł polski: 

Wędrowiec: Baaba Maal

Tytuł oryginalny: 

The Traveller

Reżyseria: 

Joao Pedro Moreira

Czas trwania: 

67'

Kraj produkcji: 

Mali, Wielka Brytania

Rok produkcji: 

2016