filmy

OPOWIEŚĆ UGANDYJSKA

 

POLSKA PREMIERA / POLISH PREMIERE

 

Film o pięknie Afryki i jej cierpieniach, ale przede wszystkim niezwykła opowieść o tym, jak ból i rozpacz dzięki ludzkiej pracy zamieniają się w dobro. Wciągająca i inspirująca historia.

Kenneth Noble, "Changemakers Magazine"

 

Życie po końcu świata / Life after the end of the world

Zrealizowany pod egidą ONZ film portretuje zmiany zachodzące w północnej Ugandzie. Kraj ten do dzisiaj zmaga się z konsekwencjami zbrodniczej działalności Armii Bożego Oporu (LRA). Partyzancką organizacją zaangażowaną w walkę o ustanowienie teokratycznego rządu w Ugandzie dowodził Joseph Kony, do działalności którego luźno nawiązywały takie filmy jak nominowana do Oscara "Wiedźma wojny" (2012) czy nagrodzony w Wenecji "Beasts of No Nation" (2015). LRA, przez rząd USA uznana za organizację terrorystyczną, słynęła z porwań dzieci i zmuszania ich do udziału w brutalnych działaniach wojennych.

Dwóch reżyserów - pochodzący z Polski Eric Bednarski oraz Amerykanin Kelly Burks rozmawiają dzisiaj z ofiarami LRA, które pomimo bólu i traum próbują odzyskać swoje życie. Otwierają szkoły, wznawiają działalność gospodarstw rolnych i na nowo troszczą się o ugandyjskie parki narodowe z mieszkającymi tam zwierzętami. Louis Lakor, niegdyś młodociany bojownik w służbie LRA, przeszedł przez piekło. Gdy skończyła się wojna, dzięki programowi ONZ zdobył wykształcenie i otworzył warsztat, w którym zatrudnia ludzi podobnie jak on przed laty skrzywdzonych, daje też szansę młodzieży.  Podobne przeżycia ma za sobą wychowująca małe dziecko Annet, która dziś działa w spółdzielni założonej wspólnie z innymi samotnymi matkami. Bohaterowie filmu Bednarskiego i Burksa powoli odzyskują stracony w wojennej zawierusze czas - jak choćby Tonny Kidega, który został weterynarzem i z powagą opowiada o pracy na farmie, czy strażnik Parku Narodowego Murchison Falls, przyrodnik Deo Acidri dumny z powracającego do parku dzikiego życia.

Północna Uganda to z jednej strony tereny, które najbardziej ucierpiały w wyniku działań armii Kony’ego, z drugiej - to również piękna przyroda. Tę dualność widzimy dzięki znakomitym zdjęciom polskiego operatora Jacka Petryckiego, którego praca kamery dokumentuje to, jak ten pokiereszowany i fascynujący kraj powoli odzyskuje spokój.

///

This UN funded film portrays the rapid changes taking place in Northern Uganda as it deals with the aftermath of the criminal activities of the Lord's Revolution Army (LRA). Two directors – Eric Bednarski originating from Poland and Kelly Burks from the USA interview LRA victims, who aim to reclaim their lifes in spite of their trauma. Schools open, agriculture reemerges and Ugandan national parks reinstate protection over its animal inhabitants. The heroes of Bednarski's and Burks's documentary attempt to reclaim time lost, for example Tonny Kidega, now a veterinanry focused on his farm life.

Northern Uganda is an area that suffered tremendously due to LRA activities, but has a richness of exquisite nature. This duality is apparent through the excellent lense of Polish operator Jacek Petrycki, whose camerawork documents the battered but fascinating country rediscovering its peace.

Autorka: Marta Sikorska

 

Eric Bednarski – urodził się w 1976 r w Halifaksie w Kanadzie. Jego ojciec był Polakiem. Ukończył reżyserię na Europejskiej Wyższej Szkole Filmowej w Ebeltoft w Danii. Po uzyskaniu dyplomu, Bednarski przeniósł się do Warszawy. Twórca lub współtwórca takich filmów jak: “Sen o atomie” (2008) o polskim naukowcu, Józefie Rotbalcie, za który otrzymał Nagrodę Gemini oraz nominację do Nagrody Gildii Pisarzy Kanady, “Pocztówki z Aushwitz” (2004), “MDM” (2005) o Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, “Ostatni Świadek” (2005) i “Neon” (2014) o historii neonów w czasach komunistycznej Warszawy.

Kelly Burks – mieszkający w Londynie doradca, filmowiec, poeta, projektant i fotograf. Urodził się w Bangkoku lecz dorastał w Kolorado. Na jego bogatą karierę składają się m.in. prace eksploracyjne na pustyniach zachodnich Stanów Zjednoczonych, produkcja filmowa w Nowym Jorku, prowadzenie wlasnej firmy projektującej meble w Londynie. Burks jest na czele działu Kontaktów Zagranicznych i odpowiada za filmy dokumentalne zrealizowane dla Inicjatyw Zmiany – londyńskiej organizacji charytatywnej.

///

Eric Bednarski – born in 1976 in Halifax, Canada to a Polish father. Completed Film Direction at the European Film College in Ebeltoft, Denmark. After graduating, Bednarski re-located to Warsaw. His film credits include “The Strangest Dream” (2008) about Polish scientist Joseph Rotblat, which won him a Gemini Award and a Writers Guild of Canada Award nomination, “Postcard from Auschwitz” (2004), “MDM” (2005) about the Marszałkowska Housing District, “The Last Witness” (2005) and “Neon” (2014) about the history of Communist era neon signs in Warsaw.

Kelly Burks – London based consultant, filmmaker as well as poet, designer and photographer. Born in Bangkok, but raised in Colorado. His varied career includes exploration work in the deserts of the western United States, film production in New York City, and running his own furniture design company in London. Burks as the Head of External Relations is responsible for documentaries made for the London charity, Initiatives of Change.

 

Tytuł polski: 

Opowieść ugandyjska

Tytuł oryginalny: 

A Film for Northern Uganda

Reżyseria: 

Eric Bednarski, Kelly Burks

Czas trwania: 

45'46''

Kraj produkcji: 

Wielka Brytania

Rok produkcji: 

2016