aktualnosci

AFRYKAŃSKI DZIEŃ MATKI Z PURITE

 

Zapraszamy Was na wyjątkowy, filmowo-afrykański Dzień Matki.

26 maja w Kinie Praha pokażemy 3 bardzo kobiece filmy, zrealizowane przez kobiety o kobietach.

Mamy również pachnące i naturalne upominki od Purite, którymi chętnie Was obdarujemy.

W programie filmowym:

17:00 DWA OBLICZA KOBIET BAMILEKE reż. Rosine Mfetgo Mbakam
Pretekstem dla opowieści bywają prozaiczne przedmioty – kamień do rozcierania przypraw, rozgrzany ręcznik do masażu w czasie połogu, ubrania zakładane na szczególne okazje. Zwyczajne rzeczy, w których zapisane są intymne historie, kobiece tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

18.45 CIAŁO OBCE reż. Raja Amari
Po jaśminowej rewolucji młoda Tunezyjka przeprawia się do Francji. Początkowo zatrzymuje się u znajomego brata, lecz wkrótce zostaje zatrudniona przez bogatą wdowę w średnim wieku. Pomiędzy żyjącymi dotąd w cieniu mężczyzn Samią i Leilą tworzy się nieoczywista relacja.

20:30 KRÓLOWA KATWE reż. Mira Nair
Nauczyciel gry w szachy, którego upór doprowadza do przyjęcia grupy dzieciaków ze slamsów do ekskluzywnej szkoły. Mężczyzna ma zapał i energię dorównującą Johnowi Keatingowi ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”. Mimo lekkości, z jaką opowiada historię, reżyserka nie popada w naiwność ani stereotypy. Nie upiększa rzeczywistości slamsów, ale dostrzega małe radości ich mieszkańców, zaś w awansie klasowym bohaterki widzi cenę - potu, upokorzeń i łez.