Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
English version

Pamięć w trzech aktach

Pamięć w trzech aktach

 

PREMIERA POLSKA

 

NAGRODY I FESTIWALE:
MFF Dokumentalnych IDFA 2016
MFF Amsterdam 2017
MFF Goteborg 2017


Scenariusz, zdjęcia i reżyseria: Inadelso Cossa
Produkcja: Mozambik / 2016
Czas trwania: 64’
Muzyka: Dj Dose
Tytuł oryginalny: Uma Memória em Três Atos
Tytuł angielski: A Memory in Three Acts

 

  

   17:00 PONIEDZIAŁEK 16 kwietnia

Mocna mieszanka zdjęć archiwalnych, obrazów współczesności oraz godnej zapamiętania ścieżki dźwiękowej sprawiają, że związek przeszłości z teraźniejszością staje się realny i nierozłączny.
IDFA

 

Poetycki esej starający się uchwycić ślad, który odcisnęła kolonialna przeszłość na zbiorowej pamięci mieszkańców Mozambiku  kraju, który przez dekadę walczył z portugalską armią o swą niepodległość. Ci, którzy byli podporządkowani, teraz mają głos i mogą opowiedzieć trudną historię swojego kraju. Były więzień polityczny wraca do miejsca, w którym był torturowany przez tajną policję. Córka oficera owej jednostki wspomina, jak ojciec został zamordowany na jej oczach tuż po upadku portugalskiej dyktatury. Mówią o tym nie tylko po to, by zdać relację, ale też by odnaleźć ukojenie. Bo jedyne, co mogą zrobić, aby uwolnić się od traumatycznych wspomnień, to o nich opowiedzieć.

 

INADELSO COSSA: urodzony w 1984r. w Mozambiku reżyser i producent filmów niezależnych. W 2013 roku jego krótkometrażowy film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu FIKE w Portugalii oraz nagrodę specjalną Jury festiwalu FFER w Brazylii. “Pamięć w trzech aktach” to jego pełnometrażowy debiut. Był pokazywany między innymi na festiwalach w Amsterdamie i w Göteborgu.

 

 

Galeria - Pamięć w trzech aktach

Inadelso Cossa