Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
English version

Nie jestem czarownicą

Nie jestem czarownicą


NAGRODY I FESTIWALE:
BAFTA 2018 (Najlepszy debiut brytyjski)
BIFA 2017 (Najlepszy reżyser)
MFF Cannes 2017
MFF Toronto 2017
MFF Londyn 2017
MFF Sundance 2018Scenariusz i reżyseria: Rungano Nyoni
Produkcja: Francja, Wielka Brytania, Zambia / 2017
Czas trwania: 93’
Zdjęcia: David Gallego
Muzyka: Matthew James Kelly 
Występują: Maggie Mulubwa, Henry B.J. Phiri, Nancy Murilo, Margaret Sipaneia, Ritah Mubanga, Dyna Mufuni
Tytuł angielski: I Am Not a Witch

 

 

  20:45 WTOREK, 17 kwietnia

  15:00 PIĄTEK, 20 kwietnia

 

Debiut fabularny Rungano Nyoni to opowieść o dziewczynce w Zambii oskarżonej o korzystanie z czarów. Film komiczny, tragiczny, ale także przejmująco piękny.
Mark Kermode, The Guardian

 

Kilkuletnia dziewczynka zostaje uznana przez mieszkańców wioski za wiedźmę. Zostaje wysłana do osady czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności. Ale to społeczność wykluczonych i zniewolonych przez tych, którzy się jej boją i tych, którzy chcą na niej zarobić. Mała Shula będzie musiała podporządkować się zasadom panującym w wiosce. Wierzenia te i zwyczaje mogą jawić się jako absurdalne i czasem zabawne  jednak ich odbicie w rzeczywistości nosi ze sobą poważne konsekwencje.

 

RUNGANO NYONI: urodzona w Zambii, wychowana w Walii reżyserka. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Birmingham zaczęła studiować aktorstwo na University of Arts w Londynie. Ale bardziej interesowała ją reżyseria i scenopisarstwo. Zajmuje się nimi od 2009 roku. Jej filmy krótkometrażowe były prezentowane na festiwalach na całym świecie i zdobyły wiele nagród. “Nie jestem czarownicą” to jej pełnometrażowy debiut, którego pokazy odbyły się między innymi na festiwalach w Cannes i Toronto.

 

 

Galeria - Nie jestem czarownicą

Rungano Nyoni