Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
English version

Łaskotanie olbrzymów

Łaskotanie olbrzymów

 

NAGRODY I FESTIWALE:
FF Tribeca 2016
FF Londyn 2016
FF Sztokholm 2016
MFF Cleveland 2017


Scenariusz i reżyseria: Sara Taksler
Produkcja: USA / 2016
Czas trwania: 111’
Zdjęcia: Wail Gzoly
Muzyka: Paul Tyan
Występują: Bassem Youssef, Jon Stewart, Shadi Alfons, Khaled Mansour, Ayman Wattar
Tytuł oryginalny: Tickling Giants
Tytuł angielski: Tickling Giants

 

 

   15:45 NIEDZIELA, 15 kwietnia

 

’Łaskotanie olbrzymów' oferuje nie tylko wiele śmiechu, ale także sporo wiedzy; to dokument, który zaczyna od opowieści o jednostce, a kończy się mocnym głosem na temat znaczenia satyry, wolności wypowiedzi i nacisków politycznych.
Ken Jaworowski, New York Times

 

Dr Bassem Youssef, egipski neurochirurg, postanawia rzucić swoją pracę i zostać komikiem. Tuż po obaleniu reżimu Husniego Mubaraka w 2011 roku zaczyna prowadzić telewizyjny show będący pierwszą egipską satyrą polityczną. Dając swoim rodakom lekcję wolności słowa, staje się szalenie popularny. Ale im bardziej kocha go publiczność, tym bardziej zaczyna przeszkadzać nowej władzy. Historia Bassema wkrótce zmienia się z zabawnej, pełnej nadziei opowieści we wstrząsający dramat polityczny. Losy komika są nierozerwalnie splecione z najnowszymi dziejami Egiptu, w którym, jak mówi Bassem, rewolucja dopiero się zaczęła.


SARA TAKSLER: amerykańska reżyserka, producentka programu satyrycznego “The Daily Show with Jon Stewart”. Pierwszy film, “Twisted: A Balloonamentary”, wyreżyserowała w 2007 roku. Miał on premierę na festiwalu South by Southwest. “Łaskotanie olbrzymów” to jej trzeci film.

 

 

Galeria - Łaskotanie olbrzymów

Sara Taksler