Festiwal Afrykamera Festiwal Afrykamera
English version

Felicite

Felicite

NAGRODY I FESTIWALE:
MFF Berlinale 2017 (Nagroda Grand Prix Jury, Srebrny Niedźwiedź)
MFF Nowe Horyzonty 2017
MFF Toronto 2017
MFF Londyn 2017


Reżyseria: Alain Gomis
Produkcja: Francja, Belgia, Senegal, Niemcy, Liban, Demokratyczna Republika Konga / 2017
Czas trwania: 129’
Scenariusz: Alain Gomis, Olivier Loustau, Delphine Zingg
Zdjęcia: Céline Bozon
Muzyka: Arvo Pärt, Kasai Allstars
Występują: Célestin Mokono, Diplome Amekindra, Elbas Manuana, Ferdinand Minga, François Kasonga, Gaetan Claudia, Nadine Ndebo, Papi Mpaka, Prince Mbasi, Véro Tshanda Beya Mputu
Tytuł oryginalny: Félicité
Tytuł angielski: Félicité

 


   18:30 WTOREK, 17 kwietnia

   15:00 CZWARTEK, 19 kwietnia

 

Alain Gomis rysuje portret samotnej matki w Kinszasie, który przeistacza się w coś wiele bardziej sensualnie kompleksowego niż to się początkowo wydaje.
Guy Lodge, Variety

 

Félicité to samotna matka i dumna kobieta. Pracuje jako śpiewaczka w barze w Kinszasie. Gdy jej nastoletni syn łamie nogę w wypadku, musi zebrać pieniądze potrzebne na operację. W poszukiwaniu pomocy wędruje po mieście. Ale zamiast współczucia znajduje korupcję, mizoginię, nierówność i jeszcze bardziej zdesperowanych ludzi od siebie. Odkrywa też, że jej niezależność wzbudza pogardę i wrogość – nawet ze strony rodziny.


ALAIN GOMIS: urodził się w 1972 roku we Francji. Jest synem Senegalczyka i Francuzki. Studiował historię sztuki i sztukę filmową. Pierwszy pełnometrażowy film fabularny, “L’Afrance”, nakręcił w 2001 roku. Poprzedni jego film „Tey”/ „Dzisiaj” miał polską premierę na AfryKamerze. “Félicité”, jego czwarty film, był senegalskim kandydatem do Oscara.

 

 

Galeria - Felicite

Alain Gomis